Breaking News

Jak szybko nauczyć się historii – klika prostych trików

jak szybko nauczyć się historii

A sprawdzian już się zbliża…

Wiosna to czas egzaminów – ósmoklasisty, maturalnych, sesji studenckich. Wiosna to także czas zbliżających się wakacji, a co za tym idzie klasyfikacji. Uczniowie masowo poprawiają swoje oceny lub szykują się do kolejnych, nierzadko karkołomnych testów. Prawdopodobnie nie masz już siły na kolejną sesję długiej nauki. Marzysz, by noce zalewane hektolitrami kawy odeszły w niepamięć. Nauka nie musi być długa, aby była efektowna. To, czy się czegoś nauczymy nie zależy od godzin poświęconych kolejnym partiom materiału, nauka to coś więcej niż czas. Nauka to metoda, system. To, ile i jak szybko się nauczysz zależy od tego, jak się uczysz. Wśród licznych przedmiotów szkolnych lub akademickich nierzadko pojawia się obok matematyki – królowej nauk, historia – nauczycielka życia. To właśnie ten przedmiot spędza sen z powiek uczniów i studentów. Jak szybko nauczyć się historii? To proste, o ile odnajdziesz swoją metodę.

Cykliczność kluczem do sukcesu

Rok 966 – chrzest Polski. Wiesz to prawda? To proste, to tylko trzy cyfry. Dlaczego to pamiętasz? Odpowiedź jest prosta – powtórki. Łatwiej zapamiętujemy materiał, który został przez nas wielokrotnie powtórzony, bez względu na to, jak długi jest. Przykładowa data przewija się w edukacji każdego człowieka, od podstawówki aż do szkoły średniej, dodatkowo często słyszymy o niej w mediach lub czytamy związane z nią artykuły. Nasz mózg nie ma problemu z zapamiętywaniem materiałów, które cyklicznie mu przypominamy. Jak wykorzystać to w praktyce? Zrób fiszki, na których zapiszesz najważniejsze informacje, przeczytaj je wieczorem, a potem ponownie kolejnego dnia, jadąc autobusem do szkoły lub na uczelnię. Miej je cały czas przy sobie i czytaj, kiedy znajdziesz wolną chwilę.

Powrót do lat dziecięcych

Przypomnij sobie dziecięcą zabawę w szkołę lub tłumaczenie dawno przez siebie zrozumianych zagadnień młodszemu rodzeństwu. Wcielałeś się wówczas w rolę nauczyciela, tłumacząc innym to, co już wiesz. Nie sprawiało ci to problemu, a po wszystkim sam lepiej pamiętałeś zagadnienia z przeszłości. Dzieje się tak, dlatego że bardzo dobrze przyswajamy informacje, które słyszymy. Mówienie na głos i próby ubrania we własne słowa przed chwilą przeczytanego tekstu są świetną metodą nauki. Nasza pamięć zawdzięcza to dodatkowym bodźcom poza słuchem, które są zaangażowane w proces tłumaczenia. Jak szybko nauczyć się historii? Możesz uczyć się w parach z przyjacielem, wzajemnie opowiadając sobie o danym zagadnieniu. Jeżeli jesteś typem samotnika, nic straconego. Usiądź i wyobraź sobie, że ktoś cię słucha, a ty musisz mu wytłumaczyć to, co przed chwilą przeczytałeś.

Technologia wrogiem

Badania na najlepszych uniwersytetach świata dowiodły, że lepiej zapamiętujemy informacje napisane przez nas odręcznie, a nie na komputerze. Odrzuć więc swoje urządzenia, weź kartę i długopis i stwórz własne notatki. Jak szybko nauczyć się historii? Zakreślaj najważniejsze daty, wydarzenia, przywódców wyraźnymi kolorami. Wszyscy wiemy, że pisanie na komputerze jest szybsze, ale właśnie to sprawia, że nie jesteśmy w stanie zbyt wiele zapamiętać.

W czasie nauki nie zapominaj, jak ważne są przerwy. Nasz umysł potrzebuje odpoczynku. Wykorzystaj te kilka minut na aktywność fizyczną, która jednocześnie wspomoże twoją pamięć. Ostatnie, lecz nie mniej ważne – pozbądź się rozpraszaczy. Wyłącz urządzenia i poświęć czas na naukę, a wtedy przekonasz się, jak szybko nauczyć się historii. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
drukarnia online
Drukarnia online, czy drukarnia stacjonarna- co lepiej wybrać?

Znaczenie druku od momentu jego powstania, czyli od przeszło pięciuset lat jest dla nas wszystkich bardzo duże. Każdego dnia posługujemy...

Zamknij