Ile trzeba czekać na rehabilitację?

Ile trzeba czekać na rehabilitację?

Czy wiesz, że to właśnie pomoc ortopedyczna jest najczęściej potrzebna, biorąc pod uwagę opiekę medyczną w naszym kraju? Jednocześnie to właśnie medyków o tej specjalizacji brakuje najbardziej. Można mówić o pewnym paradoksie. Z jednej strony Polska wysuwa się na prowadzenie, patrząc na wykorzystywanie innowacyjnych metod leczenia w zakresie ortopedii, z drugiej brakuje personelu medycznego. Wszystko to sprawia, że dostępny sprzęt nie może być w pełni wykorzystywany, a chorzy oczekują w zbyt długich kolejkach. 

Okazuje się, że przeciętny pacjent czeka co najmniej kilka miesięcy na wizytę u ortopedy, który diagnozuje ewentualne schorzenie i kieruje na leczenie. Później następuje oczekiwanie w kolejce na rehabilitację. Według statystyk, tego rodzaju nieinwazyjne niwelowanie chorób w obrębie kręgosłupa czy też stawów jest możliwe po oczekiwaniu w kolejce nawet ponad pół roku. W wielu przypadkach to zbyt długi okres. Pacjent nierzadko cierpi przecież na dolegliwości bólowe, a postępujące schorzenie doprowadza do stałych zmian i niemożności normalnego funkcjonowania. W skrajnych przypadkach bezpieczna rehabilitacja musi być zastąpiona ingerencją chirurga. 

Priorytetem jest właściwa diagnostyka, którą przeprowadza ortopeda, ewentualnie neurochirurg, jeśli zachodzi taka potrzeba. Do każdego chorego należy podejść indywidualnie, liczy się tu nie tylko zaawansowanie choroby czy sam typ schorzenia, ale i ogólny stan zdrowia pacjenta. Proponowane metody leczenia również mają wpływ na oczekiwanie w kolejce chorych. Przykładem może być artroskopia kolana, która realizowana jest w miarę szybko, bo to zabieg leczniczy wykonywany w zaawansowanych już stadiach chorób stawów. Inaczej jest z rehabilitacją, na którą można oczekiwać miesiącami. 

Polscy pacjenci mają jednak wybór, a leczenie może odbywać się natychmiast, nawet rehabilitacja. Warszawa i inne miasta w naszym kraju oferują przecież placówki prywatne, wyposażone w najlepszy sprzęt i zatrudniające profesjonalnych medyków. Prywatne placówki pobierają opłaty za konsultacje i leczenie, ale nie ma wątpliwości, że w licznych przypadkach są jedynym ratunkiem, by móc zachować pełne zdrowie. Co ciekawe, w licznych przypadkach chorzy mogą korzystać z polisy na życie, dzięki czemu opieka realizowana przez placówki prywatne opłacana zostaje z tytułu odszkodowania.

Dodaj komentarz