Auto zamieniło się w saunę? Czas na przegląd klimatyzacji

Auto zamieniło się w saunę? Czas na przegląd klimatyzacji

Klimatyzacja sprawia, że miesiące letnie są bardziej znośnie nie tylko w domu, ale przede wszystkim w aucie. Przeszklone pojazdy zostawione na parkingu pod chmurką często nagrzewają się do tego stopnia, że nie sposób do nich wsiąść. Dlatego warto dbać o klimatyzację, aby jazda sprawiała nam przyjemność.

Działanie klimatyzacji

To sprytne urządzenie zamienia gorący gaz w stan ciekły i znacznie obniża jego temperaturę. W układzie klimatyzacji głównymi elementami są: sprężarka, skraplacz i parownik. W obiegu znajduje się też substancja zwana czynnikiem, która odpowiada za schładzanie cieczy. Wentylatory zaś pozwalają na utrzymanie w środku samochodu przyjemnego chłodu na stałym poziomie. System jest skomplikowany i należy regularnie go sprawdzać, gdyż naprawa klimatyzacji potrafi być kosztowna.

Czego dotyczy przegląd i serwis klimatyzacji?

Warto rozróżniać te pojęcia. Przegląd klimatyzacji polega na sprawdzeniu, czy układ jest szczelny lub nie wymaga wymiany czynnika chłodzącego. Dodatkowo przeprowadza się odgrzybianie, ponieważ nieczyszczony obieg i wentylatory może być groźny dla człowieka. Kompleksowy serwis klimatyzacji jest dużo bardziej szczegółowy i występuję najczęściej w przypadku uszkodzeń układu. Do określenia, czy klimatyzacja działa prawidłowo, używa się testera podłączonego do gniazda diagnostycznego. Program ten odnotowuje wszelkie anomalie i daje obraz tego, co dzieje się z układem chłodzącym.

Jak zapobiec uszkodzeniom klimatyzacji?

Należy zwracać uwagę na to, czy po włączeniu wentylatorów leci z nich zimne powietrze. Letnie bądź gorące oznacza, że czynnik może być na wykończeniu lub układ jest nieszczelny. Również nierówna praca sprężarki albo nieprzyjemny zapach powinny być sygnałem, że być może potrzebna będzie naprawa klimatyzacji.  Do kupienia w sklepach motoryzacyjnych można znaleźć specjalne płyny, które uszczelniają system chłodnego nawiewu. Taki zabieg często chroni przed wysokim rachunkiem za serwis.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w tematyce auto Klimy lub interesuje Cię serwis klimatyzacji Poznań lub e okolicznych miejscowościach, zapraszamy do Proserwis Andrzejewscy w Puszczykowie.

Dodaj komentarz