Bezpieczeństwo i higiena pracy a odzież robocza – co trzeba wiedzieć?

Bezpieczeństwo i higiena pracy a odzież robocza – co trzeba wiedzieć?

Na pracodawcy ciąży wiele obowiązków związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Lekceważenie ich jest zdecydowanie niezalecane, biorąc pod uwagę, że może skończyć się to nałożeniem potężnych kar, nie mówiąc już o potencjalnym zagrożeniu zdrowia, a nawet życia pracowników. Jest to więc kwestia, która powinna być kluczowa dla każdego właściciela firmy, który zatrudnia pracowników lub planuje to zrobić.

W tym artykule chcielibyśmy omówić związek odzieży roboczej z bezpieczeństwem i higieną pracy. Gdzie można ją kupić, kiedy jest ona wymagana i kto musi ją dostarczyć? Co składa się na odzież roboczą? Wszystkie te kwestie objaśnimy poniżej. Zapraszamy!

Odzież robocza bywa niezbędna

Nie każdy pracownik jest wyposażony w odzież roboczą. Pracodawca musi ją nieodpłatnie dostarczyć, jeśli w toku pełnienia swoich obowiązków pracownik może ubrudzić lub zniszczyć swoją własną odzież, lub w sytuacji, kiedy posiadanie jej jest niezbędne ze względu na bezpieczeństwo lub higienę pracy. W praktyce oznacza to, że taką odzież otrzymują przede wszystkim pracownicy fizyczni, których praca wiąże się z różnego rodzaju zagrożeniami dla zdrowia lub życia.

Telemonterzy i inne osoby pracujące na wysokości, budowlańcy, spawacze, malarze – to tylko kilka zawodów, w przypadku których zazwyczaj stosuje się odzież roboczą. W skład ubioru roboczego mogą wchodzić takie części garderoby, jak kurtki, spodnie, koszulki, bluzy czy kamizelki, a także rękawice, buty i kaski ochronne. To, jaka dokładnie odzież ochronna będzie potrzebna, zależy oczywiście od stanowiska i związanych z nim zagrożeń.

Jeśli chcemy zakupić taką odzież, powinniśmy odwiedzić rzetelny sklep BHP. Warto sprawdzić, czy sprzedaje on tylko oryginalne i wysokiej jakości produkty, a także, czy cieszy się pozytywnymi opiniami wśród dotychczasowych klientów, aby nie mieć później żadnych problemów.

O czym pamiętać, kupując odzież roboczą?

Nawet w ramach jednej firmy, nie dla każdego pracownika odpowiednia będzie ta sama odzież robocza. Wszystko zależy tutaj od zakresu obowiązków i związanych z nim zagrożeń. Jedna osoba może potrzebować ubioru chroniącego przed rozdarciem czy zmiażdżeniem, dla drugiej kluczowa będzie ochrona przed ogniem i wysokimi temperaturami.

Asortyment sklepów BHP jest bardzo szeroki, więc bez problemu powinniśmy znaleźć odpowiedni produkt. Warto zwrócić uwagę na to, jakie normy on spełnia (zazwyczaj będzie to zaznaczone na stronie produktu), aby upewnić się, czy na pewno zapewni dostateczną ochronę na danym stanowisku.

Dodaj komentarz