Bieganie – sposób na zdrowie

Bieganie – sposób na zdrowie

Zazwyczaj biega się w jakimś określonym celu. Niektórzy biegają po to, by poprawić swoją sprawność fizyczną, wytrzymałość, kondycję. Inni z kolei chcą zgubić zbędne kilogramy. Są też tacy, którzy biegają po to, aby pobijać rekordy. Dla jeszcze innych to forma relaksu, odpoczynku psychicznego.

Najczęściej nie zastanawiamy się nad tym w jaki sposób pracują poszczególne mięśnie naszego ciała, które są rozwijane. Skupiamy się raczej na pokonaniu określonego dystansu. Bieganie jest dobrym sposobem na zgubienie zbędnych kilogramów. Ten sport aerobowy świetnie spala nagromadzony tłuszcz oraz poprawia ogólną wydolność organizmu. Oczywiste jest że podczas biegu najintensywniej pracują mięśnie nóg, to nie znaczy jednak, że inne mięśnie pozostają bezczynne. Zaangażowane są również do pracy mięśnie pleców, rąk, brzucha, ramion. Ciekawostką jest również fakt, że kiedy mięśnie są lepiej dotlenione i rozwijają się, mogą spalać tłuszcz nawet w ciągu całego dnia, nie tylko podczas treningu.

Jak jeszcze bieganie wpływa na ciało człowieka?

Jogging świetnie działa na serce.
Wzmacnia cały układ krwionośny,
poprawia wydolność ogólną organizmu.
Regularne bieganie pomoże rozprawić się ze stresem, napięciem, bólem pleców.

Podczas biegania, choć ciało się męczy, to doskonale odpoczywa psychika człowieka. Może on się wyłączyć, nie myśleć o niczym oprócz biegu. Wielu osobom pomaga w tym słuchanie muzyki. Ważną zasadą jest jednak, aby nie słuchać muzyki zbyt głośno, ale w takim stopniu, aby orientować się co się dzieje dookoła.

Bieganie świetnie rozwija mięśnie nóg oraz pośladków. Napinają się mięśnie łydek, poprawia się wygląd bioder, pracują mięsień prosty oraz dwugłowy uda, mięsień piszczelowy, mięśnie pośladków.

Dodaj komentarz