SAŁATKA JARZYNOWA MAJONEZOWA
20—30 dkg ugotowanych warzyw (marchew, seler, pietruszka, w stosunku 3:2:1), 15 dkg groszku zielonego lub fasolki szparagowej, 15—20 dkg ziemniaków, 1 ogórek kwaszony lub 2 małe konserwowe, 1 jabłko winne, ewentualnie według upodobania trochę drobno posiekanej cebuli, posiekanych grzybków marynowanych, pikli, korniszonów, sól, pieprz, sok z cytryny, 7—8 łyżek sosu majonezowego lub majonezu mieszanego ze śmietaną czy jogurtem, do przybrania do wyboru: liście sałaty, gotowany burak, gotowana marchew, jaja ugotowane na twardo, nać pietruszki, grzybki, siekany koperek, zielone liście pora, liście selera itp.
Warzywa ugotować w osolonej wodzie każde oddzielnie lub wykorzystać do sałatki gotowaną włoszczyznę z zupy. Warzywa i ogórek pokrajać w dość drobną kostkę. Jabłko obrać, posiekać, skropić sokiem z cytryny. Ziemniaki ugotować w skórce, obrać, przestudzić, pokrajać w kostkę lub makaron. Wszystkie składniki delikatnie połączyć (najlepiej posługiwać się przy tym dwoma widelcami), oprószyć solą i pieprzem, wymieszać z częścią sosu majonezowego lub z majonezem wymieszanym ze śmietaną czy jogurtem.
Jeśli chce się przyrządzić sałatkę bardziej pikantną, można dodać zamiast ogórków kwaszonych — konserwowe lub korniszony, posiekane grzybki marynowane lub pikle. Można też ostrzej doprawić pieprzem, a sos majonezowy wymieszać z musztardą. Sałatkę wyłożyć do salaterki, polać z wierzchu resztą sosu i przybrać odpowiednią do sezonu dekoracją z warzyw oraz z sałaty, liści selera, naci pietruszki lub szczypiorku oraz jaj ugotowanych na twardo.
Sałatka jarzynowa jest tym lepsza, im więcej różnych warzyw wchodzi w jej skład. Dobór warzyw zależny jest od sezonu i w każdym z nich nieco się zmienia. Zestawienie warzyw używanych do sałatki może być całkiem proste, często używa się np. do niej ugotowanej włoszczyzny do zupy, lub bardziej wykwintne, kiedy daje się na przykład szparagi.
SAŁATKA JARZYNOWA MAJONEZOWA W GALARECIE
4—6 ziemniaków ugotowanych w skórce, 18 dkg fasolki szparagowej zielonej, 15 dkg zielonego groszku, 1 mały kalafior, sól, pieprz, 7—8 łyżek gęstego sosu majonezowego, wymieszanego z żelatyną, galareta mięsna, marchew gotowana, pikle, jaja ugotowane na twardo, kilkanaście strączków fasolki
Przygotować dość głęboką formę, wlać na dno trochę galarety, zastudzić, ułożyć dekorację z plasterków marchwi, pikli, zalać cienką warstwą galarety i ponownie zastudzić. Ugotowane warzywa (pokrajaną na 2—3 centymentrowe kawałki fasolkę szparagową, różyczki kalafiora, odcedzony zielony groszek, pokrajane w kostkę ziemniaki) połączyć z sosem majonezowym wymieszanym z łyżeczką żelatyny zalanej 2 łyżeczkami wody i po napęcznieniu rozpuszczonej w kąpieli wodnej. Sałatka powinna mieć spoistą konsystencję. Ułożyć ją w formie na warstwie zastudzonej galarety w taki sposób, żeby nie dochodziła do brzegów, między bokami formy a sałatką powinno zostać 1—2 cm wolnego miejsca. Następnie ułożyć dekorację na bokach formy, dolną warstwę z plasterków jaj gotowanych na twardo, górną z gotowanych ziemniaków pokrajanych na cienkie plasterki i ze strączków fasolki. Wlać krzepnącą galaretę między sałatkę a boki formy. Jeśli galarety zostanie, można również zalać sałatkę z wierzchu. Wstawić do lodówki przynajmniej na 2—3 godz. Przed podaniem zanurzyć formę na chwilę w gorącej wodzie i sałatkę wyłożyć na okrągły półmisek.