Idealne sukienki na lato – wybierz odpowiedni materiał

Idealne sukienki na lato – wybierz odpowiedni materiał

Zbliża się lato. Dla niektórych to spełnienie marzeń, dla innych – katorga. Jakie ubrania na ciążę wybierać, aby nawet najcieplejsze dni były znośne?

Niedawno pisałam o najmodniejszych stylizacjach nadchodzących wakacji (https://mam-styl.pl/trendy-na-lato-2020/), ale jak zaadaptować te trendy na czas ciąży i które ubrania najlepiej sprawdzą się podczas karmienia?

Dobra wiadomość jest taka, że w sezonie letnim nie musisz kupować specjalnych ubrań na ciążę, a i karmienie w tym czasie jest znacznie łatwiejsze, niż w sezonie jesienno-zimowym. Nie musisz wygrzebywać się z tysięcy warstw i grubych swetrów, a wiele sukienek w stylu romantycznym pomieści rosnący brzuszek:)

Doskonałym pomysłem będzie też stylowa kamizelka. Możesz nosić ją jak bluzkę lub sukienkę, albo założyć jednokolorowy T-shirt czy top. Taki modny i praktyczny zestaw sprawdzi się także w okresie karmienia. Wybieraj wówczas fasony kopertowe lub sukienki rozpinane. Dzięki takim krojom będziesz w pełnej gotowości bojowej do szybkiej akcji „karmienie”.

Skarby z sieciówek…i second-handów

Gdzie szukać ubrań na ciążę? Oprócz sieciówek, w których znajdziesz modne fasony warto poszperać w lokalnych lumpeksach. Można tam znaleźć prawdziwe perełki. Niestety, dobrej jakości ubrania dedykowane kobietom w ciąży i karmiącym, są droższe niż zwykła odzież. Bądź sprytna i szukaj nieco luźniejszych/oversizowych fasonów w standardowych sklepach i second-handach właśnie. Dzięki temu będziesz wyglądać stylowo, a w Twoim portfelu zostanie nieco więcej niż „na waciki”.

Pamiętaj! Najważniejszy jest Twój komfort. Wybieraj to w czym czujesz się najlepiej. W upalne dni szczególnie polecam luźniejsze kroje, jasne kolory i naturalne, przewiewne materiały.

Najlepsze materiały na lato:

Len – naturalny, niestety lubi się gnieść. Poszukaj mieszanki lnu z wiskozą lub bawełną – dzięki temu ubrania będą przewiewne i mniej pogniecione.

„Czysta bawełna” – nawet o grubszym splocie doskonale sprawdzi się przy wyższych temperaturach. Niezłym połączeniem jest mix bawełny z lycrą, np. 95% bawełny i 5 % lycry. Takie ubrania lepiej się układają i mniej gniotą.

Wiskoza – i tu jest pewien paradoks. Z jednej strony to włókno sztuczne, bo powstaje w wyniku procesów chemicznych, ale z surowców naturalnych – celulozy pozyskiwanej z drzew. Jej największą zaletą jest przewiewność. Niestety bez domieszki innych materiałów często się gniecie i może się „kulkować”.

Modal – to włókno celulozowe, a więc również naturalne. Ze względu na swą niesamowitą miękkość jest coraz bardziej popularny, zwłaszcza wśród alergików.

Lyocell/Tencell – podobnie jak wiskoza uzyskiwany jest z celulozy drzewnej. Jego produkcja jest bardziej przyjazna środowisku. Jest bardzo przewiewny i świetnie odprowadza wilgoć.

Bambus- włókno pozyskiwane w procesie podobnym do pozyskiwania wiskozy, z tym, że nie z długorosnących drzew iglastych, a z super-szybkorosnącego bambusa. Włókna bambusowe cechuje bardzo wysoka higroskopijność- doskonale pochłaniają wodę. Mają też właściwości termoregulacyjne.

Jedwab – last but not least . Ubrania z jedwabiu są bardzo przewiewne i ultradelikatne dla skóry. Jedwab jest niestety bardzo drogi. Doskonale nadaje się na bluzki i sukienki, w połączeniu z bawełną sprawdza się w cieniutkich sweterkach. Jako dodatek uszlachetnia inne materiały. Świetnie łączy się nie tylko z bawełną, ale i wełną oraz lnem.

W lecie zrezygnuj z ubrań z dużą zawartością (>30%) : poliestru, akrylu, nylonu, elastanu. Te materiały mają swoje zalety – nie gniotą się, dobrze się układają, ale niestety bardzo słabo przepuszczają powietrze, więc nie nadają się na lato.

Pro-Tip: zwróć uwagę na podszewkę! zdarza się, że materiał wierzchni jest w porządku np. bawełna, a podszewka – poliestrowa. Nie kupuj takich ubrań na lato.

Dodaj komentarz