Jak dbać o pościel do łóżeczka dziecięcego?

Jak dbać o pościel do łóżeczka dziecięcego?

W pierwszych miesiącach życia dziecko spędza większość czasu podczas snu. Również na późniejszym etapie swojego rozwoju, śpi ono przez wiele godzin — zarówno w nocy jak i w trakcie dziennych drzemek. Bardzo istotne jest zatem jego otoczenie, czyli łóżeczko i pościel. Warto więc dobrze o nią zadbać, aby mogła dziecku służyć jak najlepiej.

Pranie to podstawa.

O pościel do łóżeczka można zadbać zaraz po jej zakupieniu. Ze względu na bezpieczeństwo niemowlęcia, pościel powinna zostać bezwzględnie wyprana nawet przed pierwszym użyciem. Pranie umożliwia pozbycie się pozostałości z procesu produkcji. Ponadto zmiękcza materiał sprawiając, że jest on milszy w dotyku.

Wybierz właściwe środki piorące.

Podobnie jak w przypadku ubranek, tak i pościel musi być wyprana we właściwym proszku lub płynie. Najlepiej jeśli jest on przeznaczony do prania rzeczy dziecięcych. Powinien być bardzo delikatny, by nie wywoływać podrażnień skóry ani reakcji alergicznych. Niektórzy decydują się na pranie ubranek i pościeli w płatkach mydlanych, które nie zawierają podrażniających substancji chemicznych.

Ustaw odpowiednią temperaturę prania.

Czyli jaką? Należy ją odczytać z metki, które posiadają wszystkie pościele do łóżeczka dziecięcego. Warto wiedzieć, że im wyższa temperatura, tym skuteczniej można pozbyć się wszelkich zabrudzeń i drobnoustrojów. Jednak wysoka temperatura nie zawsze dobrze służy pościeli. Może uszkodzić materiał, dlatego należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta.

Zapnij i nie łącz kolorów.

Jeśli poszewki mają zamek, warto zapiąć go przed włożeniem pościeli do pralki. Ten prosty zabieg chroni tkaninę przed rozdarciem, które mogłoby powstać w wyniku zahaczenia się materiału o suwak. Ponadto, zapięta pościel nie splącze się w pralce.

Chcąc zachować oryginalną kolorystykę poszewek, nie należy łączyć ich podczas prania z innymi tekstyliami o ciemnej, intensywnej kolorystyce.

Suszenie – klucz to dokładność.

Pościel musi być idealnie sucha zanim zostanie założona na poduszkę czy kołdrę. Gdy jest wilgotna, nie może być też schowana do szaf ani pojemników. Wilgoć stwarza bowiem idealne warunki do rozwoju niepożądanych drobnoustrojów. Dlatego tak ważne jest dokładne rozwieszenie pościeli w suchym miejscu, które umożliwia precyzyjne wyschnięcie w każdym jej zagięciu.

Prasowanie – dodatkowa dezynfekcja.

Nie każdą tkaninę można prać w wysokiej temperaturze. A tylko taka umożliwia dokładne usunięcie wszelkich drobnoustrojów. Dlatego po praniu, warto jest jeszcze wyprasować pościel przed założeniem jej na kołderkę dziecięcą. Należy przy tym zwrócić uwagę na zalecenia producentów zawarte na metce. Najczęściej, istnieje możliwość prasowania tkanin pościelowych w temperaturach wyższych niż te, które są stosowane podczas prania.

Wietrzenie – wygodna metoda na częste odświeżanie.

Zgodnie z podanymi wyżej informacjami, dobrą praktyką jest zabezpieczenie pościeli przed wilgocią. Oprócz dbania o dobre suszenie, warto stosować także wietrzenie, które ułatwia usuwanie nadmiaru wilgoci, powstałej na przykład przez pocenie się dziecka podczas snu.
Warunkiem skuteczności wietrzenia jest unikanie wilgotnego powietrza. Nie zawsze pogoda pozwala na ekspozycję pościeli na świeżym powietrzu. Natomiast wtedy, gdy aura jest odpowiednia, warto rozłożyć pościel na zewnątrz lub położyć na płasko przy szeroko otwartym oknie.

Codzienne, proste czynności, takie jak: pranie, suszenie czy prasowanie, pozwolą zachować świeżość i dobrą jakość pościeli przez długi czas. Dobrze jest także pamiętać o tym, aby zadbać o pościel podczas jej przechowywania. Dobre miejsce to takie, w którym nie ma wilgoci. Warto też przykryć ją aby uchronić przed nadmiarem kurzu.

Dodaj komentarz