Jak dobrze wychować dziecko?

Jak dobrze wychować dziecko?

Pomóż dziecku odkryć jego silne strony. Następnie staraj się, aby wykorzystywał je jak najczęściej. To wzmocni jego poczucie wartości i zaufanie do swoich możliwości.

Chwal swoje dziecko, ale rób to mądrze.Bądź dla niego drogowskazem. Jeżeli czegoś nie potrafimy lub boimy się (bo tak nam wpojono), bądźmy uważni aby nie zaszczepić tego w dziecku. Nasza pociecha to człowiek i może wszystko. Niech próbuje, poszukuje i samo przekona się która droga jest dla niego najlepsza.
W ten sposób w przyszłości nie będzie się bało wyzwań i samodzielności.

Nie wyręczaj go. Daj wędkę i naucz łowić, a nie dawaj od razu ryby. Nie zakazuj również wszystkiego. Wiem, że strach o dziecko jest wielki, ale ono musi odkrywać, uczyć się samodzielności i podejmować decyzję. Wspieraj je, stój obok i bądź wówczas gdy dziecko będzie Cię potrzebowało. Daj mu możliwość wyboru własnej drogi.

Znajdź czas dla dziecka. Ono potrzebuje Ciebie i Twojej bliskości. Nie daj mu odczuć, że coś jest od niego ważniejsze. Poświęcając mu czas budujesz niesamowitą więź. Dajesz również dziecku poczucie bezpieczeństwa. Kiedy w przyszłości będzie miało problem, przyjdzie z nim do Ciebie.

Nie planuj za dziecko, jego przyszłości. To może doprowadzić tylko do tragedii. Dziecko nie chcąc nas zawieźć, będzie grało w tą grę, ale coraz bardzie czując się nieszczęśliwe.

Jeżeli obiecałaś nigdy nie zapominaj. Dzieci mają super pamięć. Nigdy nie zapomną. Poczują się natomiast oszukane i następnym razem nie będą już nam wierzyły. Twoje słowo stanie się nic nie warte. Musisz być zatem konsekwentna w tym co robisz i mówisz. Chyba nie chcesz aby brało przykład z niesłownego rodzica.

Nie rób wyrzutów. Dziecko zapamięta je na całe życie. Może poczuć się niechciane i niekochane. No i może to pozostać w nim na całe życie.
Nie porównuj z innymi. Dziecko ma prawo być inne. Nie musi spełniać naszych oczekiwań. Uważaj również, aby nie wysyłać negatywnych komunikatów. Może poczuć się nie akceptowane.

Mów prawdę dostosowaną do wieku dziecka i w sposób który może przyjąć. Dzieci mają szósty zmysł. Domyślą się, że coś jest nie tak.
Stawiaj granice i mów nie. Pomimo złości jaką pokaże, będzie się czuło bezpieczne.

Dodaj komentarz