Jak polubić czytanie książek?

Jak polubić czytanie książek?

Wiele osób twierdzi, że po prostu nie lubi czytania i basta. Można taką opinię zaakceptować, ale można też się z nią nie zgodzić. Jest tyle różnych typów i gatunków książek, że aż ciężko uwierzyć, że istnieje chociaż jedna osoba, która nie byłaby w stanie odszukać czegoś w swoim guście. Czytanie ma wiele zalet, między innymi rozwijanie kreatywności i wyobraźni, a także powiększanie zasobu słownictwa i pogłębianie wiedzy czytelnika. Z tych właśnie powodów wiele osób, które deklaruje, że czytanie nie jest dla nich przyjemnością, mimo wszystko chce tą czynność polubić. Tylko jak polubić czytanie książek? Czy da się w ogóle to zrobić, jeśli dotychczas z pasją nie znosiliśmy tej właśnie aktywności?

Zastosuj metodę prób i błędów

Jak zostało wcześniej wspomniane, rodzajów książek jest cała masa. Powieści, nowele, poradniki czy biografie to jedne z nich. Nawet w komiksach jest tak naprawdę dość sporo tekstu. Jeśli dotychczas nasz jedyny kontakt z książkami to konieczność przeczytania klasyków literatury w szkole, nic dziwnego, że teraz mamy do nich awersję. Warto próbować zacząć czytanie chociaż po kilka krótkich książek z wielu różnych gatunków. Jeśli żadna z wybranych dwóch czy trzech nam nie podejdzie i czytanie będzie wysiłkiem, a nie przyjemnością, wstępnie możemy z danego gatunku zrezygnować. Często może się okazać, że sami będziemy zaskoczeni tym, co przyjemnie będzie nam się czytało. Może się zdarzyć, że zakochamy się w horrorach, nawet jeśli filmy tego typu nas odrzucają. Science-fiction jest gatunkiem, po który być może normalnie nawet byśmy nie sięgnęli, bo wydaje się zbyt mało przystępny. Po jego wypróbowaniu niewykluczone, że zostanie naszym faworytem. Nie warto się ograniczać i zamykać na nowe doświadczenia.

Wykorzystuj każdy wolny czas

Czytaj wszędzie – w podróży, kolejce do lekarza, przerwie w pracy. Po pewnym czasie nabierzesz takiego nawyku, że nawet nie będziesz się zastanawiać, a tylko z chęcią chwytać kolejną lekturę. Z tego też powodu warto jakąś pozycję nosić ze sobą wszędzie, gdyby okazało się, że z jakiegoś powodu będziemy mieli trochę czasu do zabicia.

Książki tradycyjne a e-booki

Książki to wciąż książki, nie ważne czy widzimy litery na ekranie, czy na papierze. Powinniśmy kierować się tym, co jest dla nas najwygodniejsze i najbardziej pomaga w immersji. Są tacy, którzy nie potrafią się skupić przy dłuższym czytaniu nie mogąc przewracać kolejnych kartek. Inni uważają książki tradycyjne za stratę miejsca, a także coś nieprzyjaznego środowisku naturalnemu. Tak czy inaczej, warto spróbować obu opcji i zastanowić się, co nam bardziej odpowiada. Ciekawą opcją są także audiobooki.

Okazuje się, że odpowiedź na pytanie jak polubić czytanie książek nie jest wcale taka trudna. Przy odrobinie zaangażowania może się okazać, że każdy jest w stanie stać się jeśli nie maniakiem czytania, to chociaż osobą, która od czasu do czasu czyta coś dla przyjemności i nie krzywi się na sam dźwięk słowa „książka”.

Dodaj komentarz