Jak przygotować lepszą kawę w domu? Proste sposoby bez dodatkowych sprzętów

Jak przygotować lepszą kawę w domu? Proste sposoby bez dodatkowych sprzętów

Filiżanka parującej, aromatycznej kawy to przyjemność, na którą wielu z nas czeka niecierpliwie w ciągu dnia. Jednak nie zawsze mamy czas, by iść do kawiarni, a kawa z domu niestety nie zawsze smakuje tak samo dobrze. Dlatego przygotowaliśmy kilka prostych sztuczek, dzięki którym przygotujesz lepszą kawę w domowych warunkach, i to bez żadnego dodatkowego sprzętu!

Zbyt kwaśna albo gorzka kawa?

Kawa sypana, przeznaczona do zalewania wodą bezpośrednio w kubku, czasem może mieć gorzki albo kwaśny posmak. Aby go zneutralizować, wystarczy dosypać do niej… szczyptę soli. To stara sztuczka, która była wykorzystywana m.in. podczas Wielkiego Kryzysu w Stanach Zjednoczonych, gdy dobrej jakości kawa nie była dostępna. Zwykła sól kuchenna dodana w niewielkiej ilości pomoże złagodzić gorzkie nuty, dzięki czemu gotowy napar będzie delikatniejszy i przyjemniejszy w smaku. Uważaj tylko, by kawy nie przesolić! Zawsze warto zacząć od minimalnej ilości i w razie potrzeby dodać odrobinę więcej.

Pełniejszy aromat

By wyciągnąć z ziaren najpełniejszy smak i aromat, nie zalewaj ich wrzątkiem. Zamiast tego nasyp do kubka pożądaną ilość, zagotuj wodę, odczekaj trzy minuty i najpierw zalej kawę niewielką ilością wody – tylko tyle, by ją przykryć – a dopiero po ok. 30 sekundach dolej wody do pełna. W ten sposób pozbędziesz się dwutlenku węgla, który ma kwaśny smak i utrudnia przetransportowanie aromatu z ziaren do naparu. Efektem jest bardziej aromatyczny napój pozbawiony kwasowości. Ma to szczególne znaczenie przy świeżych ziarnach, niedawno palonych i mielonych, gdyż to właśnie w nich najwięcej jest dwutlenku węgla, ale i przy kawie, która już stoi w puszce jakiś czas, można zaobserwować poprawę smaku i aromatu.

Pozbądź się fusów

Jeśli pozostawisz fusy w kawie, będą one dalej wpływać na jej smak i w końcu napar może stać się zbyt mocny. Dlatego warto zainwestować w filtry do kawy i po ok. 4 minutach zaparzania przefiltrować swoją kawę. Nie potrzebujesz do tego chemexu, drippa ani innych gadżetów – wystarczy papierowy filtr, lejek, na którym ten filtr ułożysz oraz szklana butelka, dzbanek lub drugi kubek, do którego przesączysz napar. Filtr dobrze jest przed użyciem ułożyć na lejku i lekko zwilżyć wodą. Dzięki temu nie tylko będzie się lepiej układał i nie będzie ryzyka, że przepuści fusy, ale też ten krok pozwoli zminimalizować charakterystyczny zapach papieru. 

Te proste sztuczki sprawią, że każdy będzie w stanie przygotować sobie lepszą kawę w każdych warunkach, bez inwestowania ani złotówki.

Dodaj komentarz