Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną? Praktyczne wskazówki

Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną? Praktyczne wskazówki

Rozmowa kwalifikacyjna, to pierwsze i najważniejsze spotkanie z potencjalnym pracodawcą. Od jej przebiegu zależy, to czy otrzymamy zatrudnienie w danej firmie, czy też będziemy musieli szukać dalej. Bardzo ważne jest więc to, aby odpowiednio się przygotować i wypaść jak najlepiej. Niezależnie od tego, o jakie stanowisko się ubiegasz, istnieje kilka uniwersalnych wskazówek, których warto się trzymać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Liczą się pierwsze sekundy

Według badania to pierwsze 20 sekund jest najbardziej kluczowe podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pierwsze wrażenie robi się tylko raz i doskonale sprawdza się to podczas spotkania z potencjalnym pracodawcą. Staraj się wypaść jak najlepiej i nie daj zdradzić po swoim zachowaniu, że mocno się stresujesz. Warto zadbać o swój wygląd zewnętrzny, aby wypaść jak najlepiej podczas pierwszego spotkania. Ubierając oficjalny strój, dasz do zrozumienia, że zależy Ci na pracy i przygotowałeś się do rozmowy nawet pod względem wyglądu. Oczywiście, jeśli nie ubiegasz się o stanowisko w banku czy jako pracownik poważnej korporacji, to nie musisz przesadzać ze zbyt wyjściowym strojem.

Zawsze jednak dobrze sprawdzi się elegancka koszula, dopasowane spodnie i czyste obuwie. W momencie, gdy rekrutująca osoba wyciąga do Ciebie dłoń, odpowiedz na ten gest, patrząc jej w oczy. Pokażesz tym, że jesteś odważny i pewny siebie. Najlepiej będzie, jeśli przećwiczysz w domu niektóre gesty i odpowiedzi na najpopularniejsze pytania. Staraj się jednak nie brzmieć, jakbyś się tego wyuczył.

Gestykulacja

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej może towarzyszyć Ci stres, który całkowicie zablokuje Twoje ciało i będziesz jak skała. Brak gestykulacji jest bardzo nienaturalny, dlatego w miarę możliwości staraj się nie krępować swoich odruchów i prowadź rozmowę tak jak zawsze – gestykulując. Przesada w drugą stronę, czyli zbytnie wymachiwanie rękami także może być źle odebrane, dlatego musisz postarać się znaleźć słoty środek. Normalne jest, że rozmowa kwalifikacyjna nie jest dla nas czym codziennym i możemy nie wiedzieć jak się zachować, ale najważniejsza jest naturalność. Zrównoważona gestykulacja ułatwi rozmowę między Tobą a rekruterem i może Ci pomóc dać się poznać jako pewna siebie osoba.

Podczas rozmowy siedź wyprostowany i nie mów pod nosem. Staraj się też, aby zdania, które wychodzą z Twoich ust, były zrozumiałe i płynne. Wbrew pozorom Twój przyszły pracodawca zwróci na to uwagę, nawet jeśli nie ubiegasz się o stanowisko w obsłudze klienta.

Dodaj komentarz