Jak szybko nauczyć się historii – klika prostych trików

Jak szybko nauczyć się historii – klika prostych trików

A sprawdzian już się zbliża…

Wiosna to czas egzaminów – ósmoklasisty, maturalnych, sesji studenckich. Wiosna to także czas zbliżających się wakacji, a co za tym idzie klasyfikacji. Uczniowie masowo poprawiają swoje oceny lub szykują się do kolejnych, nierzadko karkołomnych testów. Prawdopodobnie nie masz już siły na kolejną sesję długiej nauki. Marzysz, by noce zalewane hektolitrami kawy odeszły w niepamięć. Nauka nie musi być długa, aby była efektowna. To, czy się czegoś nauczymy nie zależy od godzin poświęconych kolejnym partiom materiału, nauka to coś więcej niż czas. Nauka to metoda, system. To, ile i jak szybko się nauczysz zależy od tego, jak się uczysz. Wśród licznych przedmiotów szkolnych lub akademickich nierzadko pojawia się obok matematyki – królowej nauk, historia – nauczycielka życia. To właśnie ten przedmiot spędza sen z powiek uczniów i studentów. Jak szybko nauczyć się historii? To proste, o ile odnajdziesz swoją metodę.

Cykliczność kluczem do sukcesu

Rok 966 – chrzest Polski. Wiesz to prawda? To proste, to tylko trzy cyfry. Dlaczego to pamiętasz? Odpowiedź jest prosta – powtórki. Łatwiej zapamiętujemy materiał, który został przez nas wielokrotnie powtórzony, bez względu na to, jak długi jest. Przykładowa data przewija się w edukacji każdego człowieka, od podstawówki aż do szkoły średniej, dodatkowo często słyszymy o niej w mediach lub czytamy związane z nią artykuły. Nasz mózg nie ma problemu z zapamiętywaniem materiałów, które cyklicznie mu przypominamy. Jak wykorzystać to w praktyce? Zrób fiszki, na których zapiszesz najważniejsze informacje, przeczytaj je wieczorem, a potem ponownie kolejnego dnia, jadąc autobusem do szkoły lub na uczelnię. Miej je cały czas przy sobie i czytaj, kiedy znajdziesz wolną chwilę.

Powrót do lat dziecięcych

Przypomnij sobie dziecięcą zabawę w szkołę lub tłumaczenie dawno przez siebie zrozumianych zagadnień młodszemu rodzeństwu. Wcielałeś się wówczas w rolę nauczyciela, tłumacząc innym to, co już wiesz. Nie sprawiało ci to problemu, a po wszystkim sam lepiej pamiętałeś zagadnienia z przeszłości. Dzieje się tak, dlatego że bardzo dobrze przyswajamy informacje, które słyszymy. Mówienie na głos i próby ubrania we własne słowa przed chwilą przeczytanego tekstu są świetną metodą nauki. Nasza pamięć zawdzięcza to dodatkowym bodźcom poza słuchem, które są zaangażowane w proces tłumaczenia. Jak szybko nauczyć się historii? Możesz uczyć się w parach z przyjacielem, wzajemnie opowiadając sobie o danym zagadnieniu. Jeżeli jesteś typem samotnika, nic straconego. Usiądź i wyobraź sobie, że ktoś cię słucha, a ty musisz mu wytłumaczyć to, co przed chwilą przeczytałeś.

Ucz się etapami

Nie ma sensu nauka bardziej skomplikowanych zagadnień, jeśli nawet nie opanowaliśmy jeszcze podstaw. W historii wbrew pozorom ta zasada również obowiązuje. Ciężej może nam być nie tylko zapamiętać, ale też nie pogubić się w skomplikowanych ciągach wydarzeń (na przykład dotyczących którejś z wojen), jeśli nie wiemy, kim są osoby o których wspomina materiał, jaki jest ciąg przyczynowo-skutkowy, który do nich doprowadził i jaki jest ich kontekst. Jeśli chcesz wiedzieć, jak szybko nauczyć się historii, to musisz zdawać sobie sprawę, że „ucie na blachę” powinno być absolutną ostatecznością. Znacznie bardziej wartościowe jest nauczenie się historii poprzez zrozumienie jej. Wtedy w razie potrzeby na sprawdzianie przychodzi ona do nas naturalnie, a nie musimy się jej uczyć definicyjnie i tylko powtarzać suche formułki. Wzięcie się za zbyt dużą partię materiału naraz i żonglowanie chronologią również może skończyć się tak, że w końcu daty, nazwiska i miejsca zaczną nam się mieszać i kiedy przyjdzie co do czego, wpiszemy złą odpowiedź będąc jednocześnie absolutnie przekonani, że jest ona właściwa.

Korzystaj ze skojarzeń

Być może data jakiegoś wydarzenia kojarzy ci się z innym albo nazwisko znanej postaci historycznej pokrywa się na przykład z nazwiskiem znanego aktora. Może się także zdarzyć, że jakieś miejsce bitwy było także miejscem akcji filmu, który oglądałeś. Takie łączenie dat, wydarzeń i osób w pary pozwala na lepsze zapamiętywanie i daje większe szanse, że w czasie testu nawet jeśli czegoś zapomnimy, szybko będziemy w stanie sobie to przypomnieć na podstawie skojarzenia. Nie należy się także bać innych nietuzinkowych pomocy naukowych. Faktem jest, że niektóre dzieła kultury bardzo nieostrożnie obchodzą się z materiałem źródłowym i są zupełnie niewiarygodne. Nie oznacza to jednak, że wiedzy historycznej zupełnie nie można czerpać z filmów czy seriali. Pozwalają one często na przykład dowiedzieć się wiele o modzie i architekturze danej epoki czy rolach społecznych, jakie wtedy obowiązywały. Warto weryfikować informacje, które uzyskaliśmy właśnie z takich źródeł, aby mieć pewność, że nie wypełniamy sobie głowy nonsensem. Oczywistym jest, że twórcy zawsze będą musieli dokonywać jakichś zmian, aby udramatyzować dany wątek i sprawić, żeby bardziej nadawał się do pokazania w kinie. Możemy być jednak pewni, że jeśli dowiedzieliśmy się czegoś w toku rozrywki, a nie z nudnego podręcznika, znacznie łatwiej będzie nam to zapamiętać i tak szybko tego nie zapomnimy. Dobrą alternatywą są także filmy dokumentalne, które są już znacznie bardziej wiarygodne, a dzięki stymulacji wzrokowo-słuchowej i często ciekawym formatom sprawiają, że łatwiej się ich słucha niż nauczyciela w szkole. Może to być dobra odpowiedź na pytanie, jak szybko nauczyć się historii.

Technologia wrogiem

Badania na najlepszych uniwersytetach świata dowiodły, że lepiej zapamiętujemy informacje napisane przez nas odręcznie, a nie na komputerze. Odrzuć więc swoje urządzenia, weź kartę i długopis i stwórz własne notatki. Jak szybko nauczyć się historii? Zakreślaj najważniejsze daty, wydarzenia, przywódców wyraźnymi kolorami. Wszyscy wiemy, że pisanie na komputerze jest szybsze, ale właśnie to sprawia, że nie jesteśmy w stanie zbyt wiele zapamiętać.

W czasie nauki nie zapominaj, jak ważne są przerwy. Nasz umysł potrzebuje odpoczynku. Wykorzystaj te kilka minut na aktywność fizyczną, która jednocześnie wspomoże twoją pamięć. Ostatnie, lecz nie mniej ważne – pozbądź się rozpraszaczy. Wyłącz urządzenia i poświęć czas na naukę, a wtedy przekonasz się, jak szybko nauczyć się historii.

Dodaj komentarz