Jakie oświetlenie led wybrać do pokoju?

Jakie oświetlenie led wybrać do pokoju?

Oświetlenie led jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym i oszczędnym od tradycyjnego oświetlenia. Właśnie z tego powodu klienci coraz chętniej się na nie decydują. Warto tu też zaznaczyć, że w przeciwieństwie do tradycyjnego oświetlenia to led jest nieoczywistą i niebanalną dekoracją pomieszczeń, która od razu zapewnia im nowoczesny wizerunek i niepowtarzalny charakter. Chociażby z tego powodu warto by było o nim pomyśleć. Jak zatem dopasować idealne oświetlenie tego rodzaju do pokoju?

Tylko teoretycznie oświetlanie domowych i dziennych przestrzeni jest proste. W rzeczywistości bowiem to właśnie podczas projektowania tych podstawowych wnętrz domownicy popełniają najwięcej błędów. A często są one związane z wyborem niewłaściwego oświetlenia, a zwłaszcza oświetlenia opartego na diodach elektroluminescencyjnych. Jakie rozwiązania są więc warte przemyślenia? Ostatnio projektanci wnętrz zachęcają ludzi do całkowitej rezygnacji z głównego oświetlenia. Zamiast używać jednej dużej lampy do rozjaśnienia całego pokoju, lepiej pomyśleć o dobraniu i połączeniu ze sobą kilku mniejszych punktów świetlnych, które precyzyjnie oświetlą konkretne strefy i nie dadzą przesadzonego efektu. To rozwiązanie na pewno warto zastosować w mniejszych pokojach. Dla nich jedna duża lampa główna mogłaby okazać się zbyt potężna. Zaburzyłaby ona wizerunek wnętrza i sprawiłaby, że optycznie wyglądałoby ono na jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości.

Niektóre oprawy led przejmują również rolę tzw. oświetlenia architektonicznego. Zazwyczaj są to te o niewielkich rozmiarach. Ich głównym celem nie jest wcale rozjaśnianie otaczającej je przestrzeni. One mają przede wszystkim dekorować otoczenie, tak więc przypominają bardziej typowo ozdobne elementy, charakteryzujące się niesamowitymi kształtami i bogactwem różnych zdobień. Warto też pamiętać o tym, że typowe oświetlenie led przeważnie generuje dość wąski stożek światła. Na pewno jest on dużo węższy niżeli w przypadku tradycyjnych świetlówek bądź normalnych żarówek. Trzeba mieć to na uwadze. Aby instalacja oświetleniowa okazała się użyteczna i całkowicie praktyczna, należy uwzględnić w niej większą ilość dodatkowych punktów świetlnych. W przeciwnym wypadku jakiś fragment pomieszczenia zostanie zaciemniony. A do tego absolutnie nie można dopuścić.

Przy wyborze oświetlenia led warto też kierować się kilkoma dodatkowymi parametrami. Wygląd ma znaczenie, ale nie może być nigdy jedynym kryterium wyboru. Oprawy sufitowe led różnią się od siebie także pod wieloma innymi względami. Mogą mieć np. większą lub mniejszą moc, która mówi o tym, jak dużą ilość światła będą w stanie zapewnić. Oświetlenia led różnią się od siebie także temperaturą generowanego światła. Wartość temperatury barwowej trzeba sprawdzić, aby dowiedzieć się, w jaki odcień będzie wpadać uzyskiwane światło. Najlepiej, gdyby było ono dość ciepłe. Dzięki temu stanie się bardziej przyjazne i komfortowe dla oka.

Dodaj komentarz