Java i JavaScript – czy to naprawdę to samo?

Java i JavaScript – czy to naprawdę to samo?

Wielu osobom może się wydawać, że Java i JavaScript to ten sam język programowania, a jeśli nie ten sam, to chociaż bardzo podobny. Nie ma co się dziwić – do wyciągnięcia takich wniosków skłania przede wszystkim wspólne dla obu nazw „Java”. W praktyce jednak te dwa języki bardzo się różnią i to, na który z nich się zdecydujemy, będzie miało bardzo duże znaczenie. Wiemy więc już, że Java i JavaScript to zdecydowanie nie to samo. W takim razie co odróżnia od siebie te dwa języki programowania?

Podstawowe różnice między Javą i JavaScriptem

Oba te języki programowania zostały wypuszczone na rynek w 1995 roku, aczkolwiek Java powstawała już od roku 1991. Była zdecydowanie bardziej rozpoznawalnym projektem. Dlatego też twórca JavaScriptu zdecydował się zapożyczyć część nazwy właśnie od tego języka, chociaż w praktyce miały one ze sobą niewiele wspólnego.

Ciężko więc tutaj mówić o języku nowszym czy starszym. Zarówno Java, jak i JavaScript są stale aktualizowane, aby mimo upływu lat wciąż mogły być użyteczne. Wiele z tych aktualizacji okazuje się w gruncie rzeczy niepotrzebne, ale niektóre z nich spotykają się z aprobatą deweloperów – na przykład te wprowadzone w Javie 9 http://techpolska.pl/java-9-zmiany/, które pozwalały m.in. pisać proste programy w mniejszej ilości linijek kodu.

JavaScript jest językiem, który stosuje się przede wszystkim w front-endzie, a więc tej warstwie strony czy oprogramowania, którą widzi użytkownik. Z kolei Java nadaje się przede wszystkim do programowania back-endu, czyli warstwy „ukrytej”, bez której program czy witryna nie będą w stanie działać.

Czego lepiej się nauczyć?

Można w tym momencie powiedzieć: no dobrze, czyli jednak te języki to zupełnie coś innego, w takim razie którego bardziej warto się nauczyć? Odpowiedź na to pytanie będzie nieco przewrotna, ponieważ brzmi ona: obu. Pracodawcy są coraz bardziej wymagający i najchętniej zatrudniają tak zwanych full-stack deweloperów, czyli takich, którzy umieją zaprogramować i front-end, i back-end. To, co oczywiste, wymaga znajomości więcej niż jednego języka programowania.

Jeśli jednak zależy nam, aby nauczyć się tylko jednego, prawdopodobnie lepszym wyborem będzie JavaScript. Uważa się ten język za nieco łatwiejszy do nauki niż Java, a ponadto dla osób dobrze z nim zaznajomionych znaleźć można najwięcej ofert pracy w porównaniu do innych języków programowania.

Nie każdemu jednak ten język się spodoba, dlatego warto spróbować obu, a dopiero później podjąć decyzję (może się też okazać, że żaden z tych dwóch języków nas nie zachwyci – w takim wypadku możemy na przykład spróbować nauki Pythona). Ważne jest, aby po zdecydowaniu się na jakiś język i jego nauce cały czas pozostawać z nim na bieżąco, na przykład poprzez czytanie artykułów śledzących zmiany w kolejnych wersjach http://techpolska.pl/java-9-zmiany/. Dzięki temu nasza wiedza się nie zdezaktualizuje.

Dodaj komentarz