Kosmetyki hipoalergiczne – czyli jakie?

Kosmetyki hipoalergiczne – czyli jakie?

Chociaż nigdy celowo nie używasz kosmetyków, które mogą wywołać reakcję alergiczną, to pomimo Twoich starań czasem tak się dzieje? Kiedy nie masz czasu lub cierpliwości aby dokładnie przyjrzeć się etykiecie ze składem na każdym kosmetyku, który kupujesz, prawdopodobnie sięgasz od razu po te oznaczone jako hipoalergiczne. Jednak czy wiesz, co tak naprawdę oznacza, że dany kosmetyk jest hipoalergiczny? I jakie warunki musi spełniać, aby otrzymać taką etykietę?

Co oznacza że kosmetyk jest hipoalergiczny?

W branży kosmetycznej jest wiele standardów, które tak naprawdę nie są do końca uregulowane. Hipoalergiczność jest jednym z nich. Termin ten nie jest odgórnie uregulowany, ani zdefiniowany. Oznacza to, że każdy producent może określić jego znaczenie w odniesieniu do innych swoich produktów. Większość z nich używa terminu “hipoalergiczny” aby zaznaczyć, że dany kosmetyk zawiera mniejszą ilość składników, o których wiadomo, że mogą wywołać reakcje alergiczne. Dlatego nie ma pewności, że dany kosmetyk hipoalergiczny nie wywoła reakcji alergicznej u żadnego z użytkowników.

Czy kosmetyki hipoalergiczne są bezpieczne?

Niestety, nie zawsze. Nie ma 100% pewności, że kosmetyk oznaczony jako hipoalergiczny nie wywoła reakcji alergicznej. Istnieje wiele składników, na które niektórzy mogą być uczuleni, więc nie można zagwarantować że żadna z milionów osób, które kupiły dany kosmetyk nie jest uczulona na jeden z jego składników. Najlepszym sposobem na ochronę przed reakcją alergiczną jest znajomość składników, które nas uczulają i uważne czytanie etykiet ze składem kosmetyku, który zamierzamy kupić.

Najczęściej występujące w kosmetykach alergeny

Ponieważ alergeny mogą być dla każdego indywidualne, trudno określić, które składniki używane w produkcji kosmetyków są powszechnymi potencjalnymi alergenami. Dlatego na samym początku warto zastanowić się czy mamy alergię na określone pokarmy, rośliny lub inne składniki naturalne, na które możemy być narażeni przez żywność lub warunki środowiskowe. Składniki, które są z nimi związane będzie łatwo zidentyfikować na etykiecie ze składem kosmetyku.

Pomimo takiego zindywidualizowania alergenów, kilka z nich uczula najczęściej i warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Są to przede wszystkim składniki nadające zapach i konserwujące. Niestety często zdarza się, że producent nie wymienia co dokładnie kryje się za pojęciem “zapach” lub “konserwant”. Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, najlepiej omijać takie produkty.

Do składników, które również często wywołują reakcje alergiczne należą:

  • parabeny,
  • glikol propylenowy,
  • kobalt,
  • nikiel,
  • akrylany (zawarte w lakierach do paznokci),
  • p-fenylenodiamina (zawarta w farbach do włosów).

Typowe reakcje alergiczne skóry

Najczęściej występującą reakcją alergiczną na kosmetyk jest zapalenie skóry przejawiające się wysypką, pokrzywką i uczuciem pieczenia. Pojawiają się one zazwyczaj bezpośrednio w miejscu, gdzie został nałożony kosmetyk. Jednak czasem może pojawić się również w innym miejscu. Zdarza się tak w przypadku alergii na akrylany, podczas której wysypka może pojawić się najpierw w okolicach oczu i ust. Skóra w tych okolicach jest cienka, a ponieważ często dotykamy tych okolic rękoma, reakcja alergiczna zachodzi tam szybciej. Podobnie jest w przypadku uczulenia na farbę do włosów lub szamponu, gdzie reakcja alergiczna często przejawia się podrażnieniem powiek.

Jak sprawdzić nowy kosmetyk

Co prawda najlepszą metodą w przypadku podejrzenia alergii jest wizyta u dermatologa, który przeprowadzi odpowiednie testy i wyizoluje pojedyncze alergeny. Jeśli jednak jest to niemożliwe najlepiej przetestować każdy nowy kosmetyk, zanim zaczniemy go używać. Wystarczy nałożyć niewielką porcję kosmetyku na wewnętrzną stronę nadgarstka lub na zgięciu łokcia i obserwować czy w okresie około 24 godzin nie pojawiają się żadne niepożądane reakcje. Jeśli przetestujemy w ten sposób kilka różnych kosmetyków w dłuższym okresie czasu, możemy na podstawie analizy ich składu ustalić, który składnik wywołuje u nas alergię.

Dodaj komentarz