Kto może prowadzić pojazd uprzywilejowany ? Kursy UDT

Kto może prowadzić pojazd uprzywilejowany ? Kursy UDT

Bycie kierowcą karetki, wozu policyjnego, czy strażackiego wymaga specjalnych umiejętności. Bardzo ważny jest refleks, spostrzegawczość i umiejętność zachowania spokoju. Dlatego też nie każdy może od razu zasiąść za kółkiem pojazdu uprzywilejowanego. Na przykład każdy strażak, który chce prowadzić wóz strażacki, musi odbyć odpowiednie kursy. Jakie kursy trzeba odbyć, żeby móc prowadzić pojazdy uprzywilejowane?

Pojazd uprzywilejowany – co to jest?

Pojazdy uprzywilejowane, to kategoria pojazdów, które służą do ratowania życia lub mienia. Do tej grupy możemy zaliczyć także samochody należące do służb, przy pomocy których zachowywane jest bezpieczeństwo oraz maszyny usuwające skutki katastrof np. drogowych. Innymi słowy, do pojazdów uprzywilejowanych możemy zaliczyć wozy strażackie, karetki pogotowia, samochody policyjne, pojazdy straży granicznej itp. Co odróżnia pojazdy uprzywilejowane od tych zwykłych?

Oprócz samej nazwy, pojazdy uprzywilejowane wysyłają niebieskie sygnały, które są dla nich zarezerwowane. Po drugie wydają sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie. Ponadto pojazdy uprzywilejowane muszą mieć zawsze włączone światła mijania lub drogowe.

Kto może prowadzić pojazd uprzywilejowany?

Pojazd uprzywilejowany może prowadzić tylko osoba, która ma do tego uprawnienia. Co ważne, trzeba się najpierw o nie ubiegać. Kto może to zrobić? O zezwolenie na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych, w tym prowadzenie wozu strażackiego może starać się osoba, która ukończyła 21 rok życia, posiada odpowiednią kategorię prawa jazdy oraz ma aktualne orzeczenie lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań do prowadzenia takiego pojazdu. Jednak najważniejszym elementem jest odbycie kursów na pojazdy uprzywilejowane.

Kurs na pojazdy uprzywilejowane – czyli jaki?

Kurs na pojazdy uprzywilejowane jest kursem doszkalającym. To szczególnie ważny element dla strażaków, gdyż wóz strażacki składa się także z dodatkowych elementów, które trzeba umieć obsługiwać. Dlatego też szkolenie OSP obejmuje przede wszystkim podesty ruchome, żurawie oraz pilarki spalinowe i elektryczne. Więcej na temat kursów dowiesz się na stronie http://www.centrumszkolen.net/.

Będąc strażakiem, to niezwykle ważne, żeby umieć obsługiwać urządzenia wykorzystywane w straży pożarnej. Dlatego w tym zawodzie warto się doszkalać i poszerzać swoje umiejętności. Co ważne, maszyny takie jak podesty ruchome czy żurawie wymagają specjalnego pozwolenia na obsługę. Tylko osoba wykwalifikowana, która ukończyła kursy UDT może obsługiwać powyższe maszyny.

Dodaj komentarz