Na czym polega diagnostyka zaburzeń węchu?

Na czym polega diagnostyka zaburzeń węchu?

Nie da się ukryć, że węch jest niezwykle istotnym zmysłem w życiu każdego człowieka. Pozwala odbierać mnóstwo bodźców z otaczającego nas środowiska, dlatego zaburzenie jego funkcjonowania trzeba leczyć. W jaki sposób do tego dochodzi i gdzie warto zgłosić się z tego typu problemami.

Rozpoznawanie zapachów umożliwiają nam komórki węchowe. Dzięki nim możemy określić nie tylko, co czujemy, ale również, skąd dochodzi zapach i jaka jest jego intensywność. Sprawny węch pozwala więc czerpać przyjemność z pożywienia i różnego rodzaju zapachów pochodzących z roślin, powietrza czy też perfum. Ostrzega nas on również o niebezpiecznych substancjach, spośród których wymienić możemy chociażby różnego rodzaju gazy.

Wszystko to sprawia, że brak węchu może znacząco wpłynąć na komfort naszego życia. W przypadku pojawienia się objawów wskazujących na zaburzenie tego zmysłu, warto udać się do specjalisty. Jakiego dokładnie. Odpowiedzią na tak postawione pytanie jest laryngolog. Konstancin zapewnia dostęp wielu cenionych specjalistów, dlatego możemy mieć pewność, że nie zostaniemy bez pomocy.

W jaki sposób badane są zaburzenia węchu?

Żeby zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości, lekarz przeprowadza specjalny test, który ma ocenić „skuteczność” węchu. Pacjent otrzymuje specjalne próbki zapachowe, które musi powąchać. Są one tak przygotowywane, by możliwa stała się ocena progu węchu, czyli najniższego stężenia zapachu, jaki pacjent jest w stanie rozpoznać.

Lekarz ocenia także możliwości identyfikacji rodzaju zapachu. Ocenie poddane zostają różne parametry, dzięki którym specjalista może ocenić, czy węch działa prawidłowo, a jeśli nie, to jaki jest poziom zaburzenia. Wszystko to pozwala na przygotowanie metody leczenia. W zależności od rodzaju problemu, dobierane są konkretne środki farmakologiczne. W skrajnych przypadkach lekarz zaleca operację. Na szczęście tego typu zabiegi nie są groźne, polegają na korekcji narządu węchu, tak aby był on w stanie działać lepiej.

Problemów z zaburzeniami węchu nie należy bagatelizować. Mogą one bowiem w sposób znaczący wpłynąć na jakość życia. W niektórych sytuacjach okażą się również niebezpieczne. Na przykład wtedy, gdy nie będziemy w stanie zidentyfikować zagrożenia. Mając to wszystko na uwadze, w przypadku pojawienia się problemu, należy udać się do specjalisty. Na rynku działa wielu laryngologów, którzy przyjmą nas stosunkowo szybko. Dzięki ich ofercie, nie będziemy musieli wyczekiwać w kolejce, co może tylko pogorszyć nasz stan.

Dodaj komentarz