Odzyskiwanie danych z dysków seagate – zasady postępowania

Odzyskiwanie danych z dysków seagate – zasady postępowania

Prawie każdy z nas posiada komputer stacjonarny lub przenośny. W związku z tym musi się liczyć z możliwością uszkodzenia dysku twardego i tym samym z utratą zapisanych na nim danych. Często są to informacje i pliki niezwykle cenne (np. gdy wykorzystujemy laptop do pracy zawodowej i trzymamy na nim zaawansowane projekty graficzne lub architektoniczne), dlatego warto zapoznać się z zasadami dotyczącymi postępowania w przypadku tak niefortunnego zdarzenia.

Odzyskiwanie danych z dysków seagate – ogólne informacje

Na rynku funkcjonuje wiele firm zajmujących się profesjonalnie naprawą uszkodzeń i awarii dysków, niezależnie od tego, czy chodzi o odzyskiwanie danych z dysków seagate, czy z nośników innego typu, np. dysków SSD. Odzyskiwanie danych w części lub nawet w całości to proces niezwykle skomplikowany, ale mimo wszystko można na tym polu osiągnąć znaczące sukcesy – np. naprawić dysk po przepięciu, zalaniu czy pogryzieniu przez psa. Należy jednak podkreślić, że często główną przeszkodą w skutecznym i tanim odzyskaniu danych są sami posiadacze felernego sprzętu. Pracownicy specjalistycznych firm zwracają uwagę na to, że gdyby reakcja klienta była odpowiednia, to procedura przebiegałaby dużo sprawniej i prościej, a przede wszystkim – byłaby dużo mniej kosztowna. A tak skuteczność w odzyskaniu danych spada nawet z 70% do zaledwie 15%.

Czego zatem nie powinien robić właściciel dysku?

Można jednak uchronić się przed koniecznością płacenia ogromnych pieniędzy za odzyskiwanie danych z dysków seagate lub innych. Poniżej zostanie przedstawionych kilka kluczowych zasad, które powinny nam przyświecać w przypadku uszkodzenia nośnika danych:

1.W chwili, gdy słyszymy rzężenie lub stukanie dysku, powinniśmy wiedzieć, że nadszedł jego kres. Uszkodzenie mechaniczne jest typowym i częstym problemem, który może jednak prowadzić do jeszcze większej awarii. Dlatego po usłyszeniu niepokojących odgłosów powinniśmy niezwłocznie udać się do firmy zajmującej się naprawą awarii dysków.

2.Nie powinniśmy naprawiać dysku sami, posiłkując się informacjami i instrukcjami dostępnymi w internecie. To może się udać, ale nie warto ryzykować, bo każdy fałszywy ruch może skutkować ostateczną utratą zapisanych danych. Należy więc wyłączyć komputer i oddać go do naprawy fachowcom.

3.Odzyskiwanie danych z dysków seagate to dosyć skomplikowana procedura, dlatego pod żadnym pozorem nie próbujmy sami rozbierać nośnika i coś w nim zmieniać czy przestawiać. Nie dysponujemy bowiem odpowiednim sprzętem, w związku z czym możemy zepsuć geometrię dysku, zanieczyścić go lub porysować.

4.Twórzmy co jakiś czas kopie zapasowe dysku, aby w sytuacji jego uszkodzenia mieć dostęp do alternatywnego miejsca, w którym znajdują się ważne dane.

Dodaj komentarz