Okapy tubowe – nowość nad wyspy kuchenne!

Okapy tubowe – nowość nad wyspy kuchenne!

Wybór odpowiedniego okapu do kuchni to nie tylko kwestia użyteczności, ale również element dopełniający aranżację. Okap powinien być dostosowany do stylu wnętrza i spełniać idealnie swoje podstawowe funkcje. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, które nie tylko są wydajne i oszczędne, ale także bardzo eleganckie i stylowe. Dopasowanie okapu do naszych potrzeb nie powinno więc być wielkim problemem. Jednym z ciekawszych i coraz popularniejszych modeli jest okap tubowy, który stanowi świetną alternatywę dla klasycznych przedstawicieli tych urządzeń. Jaki okap wybrać do kuchni i czym się kierować?

Okapy tubowe a sposób montażu

Okap kuchenny możemy dostać w wielu różnych kształtach. Zauważa się pewne odejście od tradycyjnych modeli okapów na rzecz bardziej designerskich i nowoczesnych okapów. Jednym z ciekawszych rozwiązań na rynku są okapy tubowe. Modele te mają cylindryczny kształt i charakteryzują się wyjątkową elegancją. Taki model to świetny dodatek do nowoczesnej i minimalistycznej kuchni. Okapy tubowe wieszane bezpośrednio nad kuchenką, wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej. Możemy dostać też bez problemu okap cylindryczny malowany proszkowo na wybrany kolor. Dzięki temu dostosowanie go do aranżacji jest jeszcze łatwiejsze. Okapy cylindryczne dostępne są w wersji przyściennej i wyspowej. Pierwsze z nich montowane są przy ścianie, gdzie również umieszczona jest kuchenna. Okapy wyspowe z kolei są przeznaczone do montażu sufitowego i umieszczone są nad kuchenką, która znajduje się w przestrzeni wyspowej. Okap taki jest widoczny w całej okazałości, a dzięki jego niebanalnemu wyglądowi stanowi ozdobę całej kuchni.

Okapy tubowe – pochłaniacz czy może wyciąg?

Wybierając okap tubowy, musimy zdecydować, czy chcemy, aby pracował w formie wyciągu, czy pochłaniacza. Decyzja ta ma znaczenie zarówno dla sposobu korzystania z okapu, jak i jego podłączenia. Okapy działające w trybie pochłaniacza nie muszą być podłączone do instalacji wentylacyjnej. Stosuje się w nich filtry węglowe, dzięki, którym możliwe jest zatrzymywanie przykrych zapachów. Oprócz filtrów pochłaniających zapachy budowa okapu obejmuje filtr metalowy, który ma na celu zatrzymywanie większych cząstek zanieczyszczeń. Ogromnym plusem tego typu rozwiązania jest to, że można je zamontować niezależnie od wentylacji. Okap cylindryczny działający w trybie wyciągu musi być podłączony do wentylacji. Wynika to z zasady działania, które polega na odprowadzaniu zużytego powietrza do wentylacji. Oprócz tego odprowadzane są również zapachy i para wodna. Filtry tubowe działające jako wyciąg mają zazwyczaj tylko filtr metalowy.

Na co zwrócić uwagę kupując okap tubowy?

Odpowiednio dobrany okap kuchenny musi skutecznie działać. Ważne, by pochłaniał nieprzyjemne zapachy i większe zanieczyszczenia oraz parę wodną. Do tego wszystkiego powinien być wydajny i cichy, by nie zakłócać innym domownikom codziennych czynności. Oprócz tego dobrze jest, by odpowiednio się prezentował. Wszystkie te cechy spełnia nowoczesny okap tubowy, dzięki któremu możemy mieć pewność, że działa on jak należy i bardzo dobrze wygląda. Kupując okap i decydując się na konkretny jego model, powinniśmy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry. Jednym z ważniejszych elementów konstrukcyjnych okapu tubowego jest turbina, która ma za zadanie zasysać powietrze. Mocna turbina przyda się szczególnie w dużych kuchniach. Jeżeli miejsce do gotowania nie jest zbyt duży, możemy z powodzeniem zakupić okap o niższej wydajności turbiny. Podczas zakupu warto również sprawdzić, jak wygląda sterowanie konkretnym modelem okapu tubowego. Dobrze, by miał kilkustopniową regulację intensywności pracy, dzięki czemu możliwe będzie jego dostosowanie do bieżących potrzeb. Ciekawym rozwiązaniem jest wbudowany w okap timer, dzięki, któremu możemy ustalić, kiedy okap samoistnie się wyłączy. Kupując okap, pomyślmy również o oświetleniu. Obecnie możemy dostać modele wyposażone w funkcjonalne i dobrze wyglądające oświetlenie ledowe.

Najważniejsze zalety okapów tubowych

Przez wzgląd na wyjątkowy kształt modele okapów tubowych świetnie sprawdzają się w nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych wnętrzach. Biorąc pod uwagę ich kształt, dobrze jest stawiać na modele z wysoką mocą turbiny, dzięki której filtrowanie powietrza będzie bardziej efektywne. Ich potencjał aranżacyjny jest naprawdę bardzo duży, co stanowi ich główną zaletę. Z tego też względu, są one coraz chętniej kupowane i montowane w różnego rodzaju wnętrzach. Prosta forma sprawia, że nie tylko nowoczesne wnętrza są dobrym miejscem do ich montażu. Możemy nimi ozdobić kuchnię industrialną, minimalistyczną, rustykalną, a nawet urządzoną w stylu glamour. Sprawdzą się one świetnie także w klasycznych kuchniach. Dzięki szerokiej gamie kolorów dopasowanie nie tylko do stylu, ale dominujących w kuchni barw staje się zdecydowanie prostsze. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że okapy tubowe są zdecydowanie łatwiejsze do czyszczenia niż klasyczne wersje tych urządzeń. Utrzymanie w czystości okapu ma duże znaczenie nie tylko ze względów higienicznych, ale wpływa też na żywotność i właściwą pracę urządzenia.

Głośność okapu i jego wydajność

Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na głośność pracy urządzenia. Im ciszej pracuje, tym lepiej. Istotnymi czynnikami, które mają wpływ na głośność pracy okapu, są jego konstrukcja, moc silnika i sposób montowania. Nie bez znaczenia dla tej kwestii jest również jakość podzespołów, w tym filtrów metalowych i turbiny. Ogólnie przyjętą normą jest hałas na poziomie 50dB przy pracy na średnim biegu. Jeśli okap jest głośniejszy, korzystanie z niego może być niezbyt przyjemne. Zanim podejmiemy decyzję, dobrze jest też wybrać odpowiadającą naszym potrzebom klasę energetyczną urządzenia. Jeśli mamy nieograniczony budżet warto dopłacić do wyższej klasy i cieszyć się oszczędnością energii. Okapy o niższym zużyciu energii są droższe i musimy się z tym liczyć. W dłuższej perspektywie taka inwestycja przy częstej eksploatacji urządzenia zwraca się zazwyczaj z nawiązką.

Dodaj komentarz