Opinia ornitologiczna – dlaczego powinien wykonać ją doświadczony ornitolog?

Opinia ornitologiczna – dlaczego powinien wykonać ją doświadczony ornitolog?

Wycinka drzew i krzewów, a także przebudowa drogi i modernizacja budynków wiąże się z zagrożeniem dla ptaków, które zamieszkują teren inwestycji. Nieprzemyślane pod tym względem przejście do realizacji inwestycji może spowodować zniszczenie ptasich gniazd, a nawet zranienie lub zabicie ptaków. Takie działanie może prowadzić do poważnych konsekwencji, a także być destrukcyjne dla środowiska naturalnego. Nie należy więc ignorować kwestii związanych ze sporządzeniem opinii ornitologicznej. Dzięki temu dokumentowi prace nad inwestycją mogą przebiec bez dużej szkody dla zwierząt. Kto jednak powinien zająć się sporządzeniem opinii ornitologicznej? Odpowiadamy!

Profesjonalna opinia ornitologiczna

Wydaniem tego typu dokumentu powinien zająć się ornitolog, czyli ekspert w dziedzinie ptaków. Powinna być to osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje, wiedzę i doświadczenie. Dzięki rzetelnemu sporządzeniu tego dokumentu inwestor będzie mógł ustalić, kiedy jest najlepszy termin na przystąpienie do prac związanych z inwestycją np. wycinką. Ustalenie harmonogramu prac biorąc pod uwagę informacje zawarte w opinii ornitologicznej, pozwala uniknąć sytuacji, w której konieczne jest przerwanie prac np. przez odkrycie ptasich gniazd lub zranienie zwierząt.

Ekspert w dziedzinie ornitologii pomoże także w ustaleniu tego, co można zrobić, aby zrekompensować w jakimś stopniu naturze zniszczenia, które powstały podczas realizacji inwestycji. Może to być np. postawienie specjalnych budek lęgowych po wycince drzew. Korzystając z pomocy doświadczonego ornitologa, przeprowadzisz prace z możliwie najmniejszą szkodą dla otoczenia.

Jaki jest koszt opinii ornitologicznej?

Koszt wykonania opinii ornitologicznej uzależniony jest od kilku czynników. Na ostateczną cenę może wpłynąć: czas, który ornitolog musi poświęcić na sporządzenie rzetelnej dokumentacji, rodzaj inwestycji oraz jej wielkość. W wielu przypadkach cena za taką usługę wynosi kilkaset złotych. W przypadku większych obiektów koszt opinii ornitologicznej może przekroczyć 1000 zł. Warto jednak pamiętać, że w porównaniu do wysokich kosztów podjęcia działań związanych z realizacją wycinki czy modernizacji budynków koszt opinii ornitologicznej pozostaje niewielki. Nie należy więc rezygnować z takiej usługi, a opinia ornitologiczna Bydgoszcz może zaoszczędzić wielu kłopotów. Korzystając z usług profesjonalnej firmy, możesz mieć pewność, że cały ten proces przebiegnie sprawnie, szybko i bez większych problemów.

Dodaj komentarz