Pełnowartościowy posiłek – płatki owsiane

Pełnowartościowy posiłek – płatki owsiane

Coraz częściej słyszymy o włączaniu płatków owsianych (np. górskich) do posiłków, takich jak śniadanie czy kolacja. To proste danie stało się nieodłączną częścią diet sportowców oraz innych osób prowadzących zdrowy tryb życia. Warto zaznaczyć, że płatki owsiane wykorzystywane są również jako dodatek do potraw, np.: jako panierka do kotletów, posypka do ciast, a także jako składnik wszelkiego rodzaju jogurtów musli. Odpowiednie przygotowanie i dobrze dobrane dodatki, sprawiają że płatki stają się smaczne, a jednocześnie pozostają zdrowe. Wiele osób zastąpiło nimi zwyczajne płatki kukurydziane czy nawet tradycyjne śniadania i kolacje w postaci pieczywa.


Sportowcy cenią owsiankę przede wszystkim za to, że przez wiele godzin dostarcza sił i energii na dalsze, prawidłowe funkcjonowanie organizmu, niezbędne do wysiłków fizycznych. Płatki sprawdzają się również jako element zawierający właściwości odchudzające i odmładzające, a nawet działają leczniczo i ochronnie, przez co stosowane są przez wielu lekarzy. Regularne jedzenie owsianki w połączeniu z produktami mlecznymi, zapewnia uzupełnienie w organizmie wszystkich potrzebnych aminokwasów. Ziarno owsa jest bogate w białko, ale także posiada najlepszy zestaw aminokwasów. Jedna porcja posiłku dostarcza witaminę B6, poprawiającą przyswajanie wiedzy, koncentrację, a także pamięć. Dodatkowo witamina B1 sprawia, że nie odczuwamy zmęczenia umysłowego i fizycznego, podczas ich dłuższego wysiłku. Natomiast takie składniki jak selen czy magnez działają antydepresyjnie, będąc niezbędną częścią systemu przewodzenia nerwowego. Kobiety chwalą sobie posiłki z owsem, z powodu zawartej w nim witaminy E, która spowalnia procesy starzenia (dlatego mówi się, że owsianka działa odmładzająco).
Duża zawartość błonnika w ziarnach owsa (1 ziarno – 1/3 błonnika) ma pozytywny wpływ na zdrowie; taki dobór proporcji błonnika w dużym stopniu obniża poziom cholesterolu. Występujący w nim błonnik rozpuszczalny (beta-glukan) spowalnia procesy przyswajania cukrów, co sprawia, że skutecznie zapobiega otyłości. Ponadto zwiększa wydalanie substancji toksycznych, zapobiegając wzrastaniu liczby komórek nowotworowych.


Posiłki z wykorzystaniem płatków owsianych poprawiają pracę jelit, a także pomagają podczas zgagi, dodatkowo dając uczucie sytości na kilka godzin. Ich wielkim atutem jest również wspomniany wcześniej smak, który można wydobyć łącząc ziarna owsa m.in. z miodem, mlekiem, jogurtem oraz owocami. Warto więc rozważyć zamianę lub przynajmniej ograniczenie pieczywa, na rzecz pełnowartościowej owsianki.

Dodaj komentarz