Radary w walce ze zbyt dużą prędkością na drogach

Radary w walce ze zbyt dużą prędkością na drogach

Jedną z zasadniczych przyczyn wypadków drogowych, które mają miejsce na naszych drogach jest nadmierna prędkość. Duża szybkość sprawia, że skutki ewentualnych wypadków są zdecydowanie poważniejsze, wpływa także na zwiększenie ilości ofiar śmiertelnych. Dlatego także wykorzystuje się różnorakie sposoby karania kierowców, za przekraczanie dozwolonej prędkości.

Kierowcy muszą być świadomi tego, że jeżeli nie będą stosować się do przepisów, to czeka ich nieuchronna kara. Jeśli w trasie u większości kierowców bywa różnie z dostosowywanie prędkości do aktualnego na większości polskich dróg ograniczenia wynoszącego 90 kilometrów na godzinę, to już w terenie zabudowanym jest z tym zdecydowanie lepiej. Wynika to z faktu, że w terenie zabudowanym policjanci i straż miejska mandaty prowadzą zdecydowanie częstsze kontrole.

W terenie zabudowanym czyli w aglomeracjach, ale także i w mniejszych, leżących przy zasadniczych drogach miejscowościach, w związku z przekraczaniem poprzez kierowców maksymalnej dozwolonej szybkości, narażeni są także mieszkańcy owych miejscowości, czyli głównie piesi. Najczęściej wykorzystuje się wiec fotoradary, które samoczynnie wykonują kierowcom przekraczającym szybkość obrazy.

Tego rodzaju radary spotkać można w rosnącej liczbie miejscowości, ale coraz w bardzo wielu sytuacjach także i w trasie. Kierowcy, zgodnie z aktualnym prawem musza być poinformowani o ewentualnej testom tego rodzaju. Zazwyczaj stawia się specjalne znaki drogowe, które informują o możliwości testom fotoradarowej. Jeżeli zdjęcie zostało wykonane, to mandat z fotoradaru kierowca otrzymać może zwyczajnie pocztą, wraz z pouczeniem do kiedy i w jakiej wysokości powinien on zapłacić mandat.

Otrzymanie takiego mandatu oznacza również naliczenie tak zwanych punktów karnych. Z pewnością mandat za przekroczenie prędkości z foto radaru dostają wszyscy kierowcy którzy znacznie przekroczyli dopuszczalną danym miejscu prędkość. Dosyć radykalne ograniczenia szybkości mogą znajdować się również na trasie, np w miejscach szczególnie niebezpiecznych czy także tam gdzie w przeszłości dochodziło do groźnych wypadków samochodowych.

Dodaj komentarz