Relacja damsko-męska – zaplanuj dobry związek

Relacja damsko-męska – zaplanuj dobry związek

Relacje damsko-męskie, to temat niezwykle złożony i dla wielu może stać się wyzwaniem. Zbudowanie porozumienia wymaga wzajemnej akceptacji, pokładów zrozumienia i chęci obu stron do budowania znajomości. Tylko możliwość pełnego bycia sobą da poczucie satysfakcji. Jednak zanim zostanie osiągnięta pełnia zrozumienia, trzeba się dotrzeć – a to nigdy nie jest łatwe.

Pochodzicie z dwóch różnych światów, każde ma swoje priorytety, racje oraz doświadczenia na których bazuje. Iskry polecą – to pewne. Ale nie wolno się zrażać, bo jest o co walczyć – wygraną może być związek na całe życie.

Najczęstsze nieporozumienia w relacji damsko-męskiej

Oczekiwania i wymagania wobec drugiej osoby, często są powodem zgrzytów, zwłaszcza gdy pozostają niewypowiedziane, z czasem mogą się zmienić w żądania – wypowiadane już na głos. Zaakceptowanie drugiego człowieka takim, jaki jest, z jego niedoskonałościami, możliwościami popełniania błędów bywa dla niektórych osób wyzwaniem niemożliwym niemal do zrealizowania.

Brak akceptacji faktu, że życie, to nie jest bajka i ciągłe czekanie na księcia, bądź królewnę, którzy odmienią nasze życie nie ma sensu. Bo po chwilach zachwytu i zauroczenia przyjdzie ogromne rozczarowanie i okaże się, że druga osoba też nie jest idealna. Jak my – popełnia błędy, potrzebuje wsparcia i dobrego słowa.

Najczęstszą jednak przyczyną kłótni i cichych dni, jest brak właściwej komunikacji. Używanie słów: Bo ty nigdy… Ty zawsze… – takie generalizowanie potrafi obrazić, rozzłościć, a czasem nawet skrzywdzić drugą osobę. Jeszcze gorsze są niewypowiedziane myśli, nienazwane uczucia, budzące frustracje, złość i smutek, które z czasem przerodzą się albo w poczucie winy, albo w przerzucanie odpowiedzialności za swoje złe uczucia na drugą osobę. Zdecydowanie to potrafi przelać czarę goryczy i zniszczyć każdy związek, nawet taki, który naprawdę miał świetne rokowania na przyszłość.

Jak stworzyć dobrą relację damsko-męską

Nie ma możliwości budowania dobrego związku, bez akceptacji siebie i drugiej osoby. Oczywiście, należy również na sobie polegać, mieć pewność, że ta druga osoba będzie nam opoką w najgorszych nawet chwilach, że my będziemy jej opoką. Że sami na sobie możemy polegać. Tylko osoba, która ufa sobie, potrafi zaufać drugiej osobie. Człowiek, który sam ze sobą jest szczęśliwy, będzie potrafił dawać i czerpać szczęście w innych relacjach.

Obowiązki domowe i dzielenie się nimi, zwłaszcza gdy obie osoby pracują – da namiastkę realnego życia – pozwoli poznać jego blaski i cienie, określić czy wizja przyszłego życia dwóch osób jest spójna. Sprzątanie kuchni, łazienki, zrobienie zakupów i przyniesienie leków… Podejmowanie działań w tym zakresie, da poczuć drugiej osobie, że jesteśmy dla niej ważni i potrafi nas odciążyć, gdy sami nie mamy czasu i siły na wykonanie pewnych prac. Nawet zrobienie drugiej osobie kawy – już potrafi umocnić relacje, bo daje odczucie, że wiemy co lubi i sprawiamy jej przyjemność, bo chcemy, bo nam zależy.

Szacunek jest jednym z najcenniejszych uczuć, jakie możemy dawać sobie nawzajem. Pozwoli na budowanie zdrowych relacji, prowadzenie dialogu, dochodzenie do kompromisów. Mówienie o własnych uczuciach, o tym jak nam minął dzień – zdecydowanie cementuje związek. Komunikacja bez obwiniania, skierowana na nasze odczucia i ich wyrażanie, jest kluczowa: Było mi smutno gdy… Wydaje mi się, że… Chciałbym/chciałabym aby zmieniło się to… Będzie solidnym fundamentem relacji damsko-męskiej opartej na zrozumieniu. Choć takiego sposobu komunikacji trzeba się nauczyć, to warto, bo zaowocuje on w przyszłości.

Budowanie relacji poprzez spędzanie czasu razem jest genialnym sposobem na poznanie się, zauważenie swoich reakcji, rozmowy o marzeniach, planach, celach. Określenie, jak ta druga osoba spędza czas po pracy jest niezwykle istotny. Czy lubi górskie wycieczki, a może woli kluby w centrum miasta, spływy kajakowe, robi zdjęcia, lub poznaje kuchnie świata przygotowując przepyszne potrawy? Spędź trochę czasu z jego/jej znajomymi i rodziną – zobaczysz w jakim gronie osób obraca się na co dzień, co ceni, o czym marzy, ponadto poszerzysz grono znajomych.

Warto również dla szeroko pojętej higieny związku zostawić trochę świata dla siebie. Wyjście na zakupy, spacer, kawę czy szkolenie bez partnera/partnerki – to nie zbrodnia. Warto czasem złapać oddech, zatęsknić za nim/nią, zdać sobie sprawę, za co tak naprawdę kochamy najbardziej i czego nam brakuje. A później wrócić do domu i zbudować jeszcze trwalszą i piękniejszą, bo bardziej świadomą relację damsko-męską.

Więcej informacji

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o relacjach damsko-męskich i skutecznym uwodzeniu, wejdź na stronę https://www.uwodzenie.org/ – blog o uwodzeniu i flircie.

Dodaj komentarz