Samorealizacja – czym jest i czy warto do niej dążyć?

Samorealizacja – czym jest i czy warto do niej dążyć?

Obecnie ogromną popularnością cieszą się tak zwani trenerzy rozwoju osobistego, a także wszelkie poradniki i instrukcje na temat tego, jak się rozwijać i stawać się lepszą wersją siebie. Ciągle słyszymy o samorealizacji i o tym, jaka ona jest ważna. Tylko czym właściwie jest samorealizacja i czy warto się nią zainteresować?

 

O co właściwie chodzi w samorealizacji?

Samorealizację można definiować różnie. Zazwyczaj określa się ją jako stałe dążenie do rozwoju i polepszania swoich umiejętności, a nie osiadanie na laurach. Mówi się, że człowiek uczy się przez całe życie – bez wątpienia jest to prawdą, nie możemy więc uznać, że już dokonaliśmy samorealizacji i koniec, nic więcej nie musimy robić. Jest to proces, którego nie da się jednoznacznie zakończyć. W jego toku cały czas staramy się, aby nasze jutrzejsze wcielenie było lepsze, miało więcej wiedzy i doświadczenia niż to teraźniejsze.

 

W jaki sposób można do niej dążyć?

Dążyć do samorealizacji można na wiele sposobów, w zależności od tego, jakie postawimy sobie cele i w jakim kierunku chcemy się rozwijać. Możemy robić to chociażby poprzez czytanie książek, oglądanie filmów instruktażowych, chodzenie na kursy i wykłady, wykonywanie ćwiczeń. Mowa tu zarówno o na przykład warsztatach, które są przeznaczone dla osób zainteresowanych rozwojem osobistych i samorealizacją, ale też o takich, które nie są z tym w żaden sposób związane, ale w jakiś sposób zwiększają nasz zasób możliwości i umiejętności.

 

Czy warto zainteresować się samorealizacją?

Można by powiedzieć, że po co właściwie przejmować się tą samorealizacją, jeśli inni w ogóle nie zdają sobie z niej sprawy, a czują się spełnieni i szczęśliwi. Możliwe jest jednak, że po prostu udało im się osiągnąć samorealizację nawet o niej nie wiedząc. Jest to jednak rzadki scenariusz – może się zdarzyć, że nawet pozornie będąc zadowolonym z życia odczuwać będziemy jakąś pustkę. Czegoś nam będzie brakować, nawet mimo dobrego życia rodzinnego i dochodowej pracy. Być może porzuciliśmy jakieś hobby, które kiedyś sprawiało nam dużo radości, bądź mimo wszystko pragniemy jeszcze awansu zawodowego? Warto się zastanowić nad tym, czego właściwie chcemy od życia i jak to osiągnąć, ponieważ w przeciwnym wypadku możemy skończyć zwyczajnie nieszczęśliwi.

Chociaż kładziony w ostatnim czasie nacisk na samorealizację może być nieco przesadzony, nie da się zaprzeczyć, że jest ona czymś znacznie ważniejszym, niż wiele osób przypuszcza. Warto więc dać jej szansę, a po jakimś czasie zobaczymy, że czujemy się w życiu znacznie bardziej spełnieni i szczęśliwi. Należy jednak pamiętać, że nie będzie to łatwe. Przeciwnie, samorealizacja, a raczej dążenie do niej, wymaga sporo zaangażowania i wysiłku.

Dodaj komentarz