Spójność i pewność siebie w związku

Spójność i pewność siebie w związku

Kiedy kogoś zmuszamy do zmiany, wtedy obawiamy się, że nie dostaniemy tego czego oczekujemy od drugiej osoby. To też wyraz naszego braku poczucia bezpieczeństwa lub/i odniesionych urazów w przeszłości. To brak naszej spójności i pewności siebie. Wymuszone zmiany zawsze są chwilowe a osoba która jest zmuszana do zachowań wbrew jej naturze opuszcza związek który jej odzwierciedla jej istoty. Wymuszanie to nienaturalne wbrew naturze działanie, które bardzo zniekształca obraz nas samych i naszego związku. Druga osoba może zaakceptować zmiany tylko wtedy kiedy jest na to gotowa. Wszyscy uczymy się wtedy kiedy jesteśmy na to gotowi i robimy to we własnym tempie.

Osoba gotowa do korzystania z naszej mądrości i wsparcia sama zazwyczaj prosi nas o nasze przewodnictwo i naszą uwagę. Wtedy być może słucha nas w sposób autentyczny, poznaje siebie również i rozumie co mamy jej do ofiarowania.

Dla wielu osób istotą bycia w związku jest poczucie bezpieczeństwa. Niektórzy potrzebują bezpieczeństwa by uniknąć uczucia opuszczenia lub zranienia. Potrzebujemy poczucia bezpieczeństwa gdy czujemy, że jesteśmy w związku, który nie pozwala nam na bycie sobą. Gdy czujemy się niepewnie i nie znamy samych siebie. Boimy się wyrazić nasze najgłębsze wewnętrzne potrzeby. Jesteśmy nadal sami, samotni we dwoje.

Czym jest wrażliwość?

Tworząc związki pełne miłości i radości ważne jest aby wyrażać naszą wrażliwość. Wrażliwość jest naszą siłą nie słabością. Wrażliwość oznacza, że jesteśmy otwarci na nas samych, otwarci na co ważne, piękne i autentyczne. Wrażliwość dodaje piękna temu czym dzielimy z drugą najbliższą osobą. Wrażliwość jest też całkowitym zaufaniem. Wiele razy podejmujemy wysiłek by kontrolować nasze życie. Wrażliwość pozwala na kontrolę bez wysiłku……

O zaufaniu…

Czy zaufanie do drugiej osoby oznacza zaufanie do siebie? Myślę, że tak. Ufamy sobie bo jesteśmy przekonani i pełni wiary, że to co nas otacza, spotyka, to w jak dobrych relacjach jesteśmy z innymi – wszystko to się dzieje, bo zasługujemy na to, poprzez to, że istniejemy.

Co ważne aby wyrażać siebie poprzez to jacy jesteśmy naprawdę. Wyrażać w związku również z drugą, najbliższą osobą. Dla niektórych to może być problem, ponieważ nie znają siebie, boją się prawdy o sobie i uciekają od niej. Żyją iluzją lub wchodzą w świat zaprzeczeń. Bez poznania siebie nie ma możliwości poznania innych. A związek z drugą osobą, którą kochamy to też okazja, bardzo szczególna aby poznać siebie…….

O wzajemnym kontakcie….

Większość problemów w związkach pojawia się poprzez niedomówienia, braku wzajemnej rozmowy, powstrzymywania się aby nie pokazać swojego prawdziwego „Ja”. To też lęk przed nieakceptacją naszej osoby. Lęk przed odrzuceniem…

Aby każdy związek mógł się rozwijać, wymaga zrównoważonej, otwartej i szczerej komunikacji. To co przekazujemy powinno płynąć z naszego głębokiego prawdziwego „Ja” co umożliwia autentyczną wież z drugą osobą. Autentyczne szczere działanie, otwarta, jasna i świadoma komunikacja umożliwia partnerowi odpowiednie odnoszenie się do tego bo wie na czym stoi. Będąc przejrzystą i bezpośrednią osobą jesteśmy w zgodzie ze sobą dając przyzwolenie na to drugiej osobie.

Co daje nam związek?

Związek to szczególna relacja kiedy dzielimy się swoim całym sercem, wrażliwością, prawdą, uczciwością, zaufaniem i miłością. Związki uczą nas jak kochać, bawić się, akceptować siebie bezwarunkowo oraz jak zaufać sobie, temu kim jesteśmy naprawdę….

Dzieląc się w związku sobą nigdy nie poczujemy, że jesteśmy sami. Poczujemy zaś naszą samowystarczalność i pełnie naszego „Ja” oraz naszego bycia tu i teraz.

W związku trzeba dać dojść do głosu naszemu wewnętrznemu dziecku, które bezgranicznie potrafi kochać i ufać. Które jest prawdomówne i wewnętrzne spójne.

Dodaj komentarz