Udział adwokata w negocjacjach – czy to dobra decyzja?

Udział adwokata w negocjacjach – czy to dobra decyzja?

Negocjacje handlowe to zawsze ważny moment dla przedsiębiorstwa. Nawet niewielkie zmiany wynegocjowane w trakcie rozmów mogą w istotny sposób przysłużyć się na korzyść firmy. Czy warto decydować się na wsparcie adwokata podczas tego procesu? Sprawdź!

Wbrew pozorom negocjacje to wieloetapowy proces, który rozpoczyna się zanim jeszcze spotkają się obie strony rozmów. Firmy zainteresowane dobiciem targu zawsze chcą wyjść na transakcji jak najlepiej, minimalizując koszty lub maksymalizując zyski. Nie zawsze warto jednak twardo trzymać przy swojej propozycji, nie idąc jednocześnie na ustępstwa. Każde negocjacje wymagają odpowiedniego przygotowania, oszacowania możliwego ryzyka, a także prawnej analizy danej sprawy. Udział dobrego adwokata w negocjacjach takiego jak https://adwokat-trochimiuk.pl/ wydaje się jedyną słuszną opcją. Dlaczego warto zainwestować w taką pomoc? Zapraszamy do lektury!

Opracowanie właściwej strategii 

Negocjacje to proces, który rozpoczyna się na długo przed przystąpieniem do rozmów między obiema stronami. Przed tym etapem należy bowiem opracować właściwą strategię i zastosować odpowiednie techniki negocjacyjne. Te należy dobrać nie tylko do charakteru transakcji, ale również do drugiej strony negocjacji. Warto zastanowić się m.in., jakie cele chcemy osiągnąć, na jakie ustępstwa możemy pójść oraz czego może od nas oczekiwać przyszły kontrahent. Analiza profilu kontrahenta, jego wcześniejszych dokonań, a nawet uwarunkowań kulturowych może przyczynić się do oczekiwanego sukcesu.

Profesjonalne wsparcie w trakcie rozmów

Bardzo istotną kwestią podczas rozmów negocjacyjnych jest sposób, w jaki się wtedy zachowujemy. Wsparcie prawnika w takim momencie jest niezwykle cenne. Może on reprezentować interesy firmy, stosując jednocześnie swoją wiedzę prawniczą oraz nabyte przez lata umiejętności negocjacyjne. Dużym plusem jest fakt, że prawnik jako osoba trzecia może zachować podczas negocjacji większy spokój niż osoby bezpośrednio zainteresowane wynikiem rozmów.

Poprawnie przygotowana umowa

Kiedy warunki umowy zostaną już ustalone, niezbędne jest przygotowanie stosownego dokumentu i wszelkich istotnych załączników. To czynność, w trakcie której pomoc prawnika jest szczególnie niezbędna. Umowa powinna zawierać wszystkie kluczowe od strony prawnej elementy oraz we właściwy sposób ujmować ustalone warunki. Bez względu na to, która strona zajmuje się przygotowaniem umowy, należy skorzystać z pomocy prawnika, który oceni, czy dokument jest poprawnie skonstruowany. W razie takiej potrzeby wprowadzi poprawki i zadba o to, by umowa była w pełni zgodna z tym, co ustalono podczas negocjacji.

Dodaj komentarz