Wybór odpowiednch okularów przeciwsłonecznych?

Wybór odpowiednch okularów przeciwsłonecznych?

Czym powinny charakteryzować się dobre okulary przeciwsłoneczne? Jak wiadomo, w sezonie letnim dużą popularnością cieszą się ciemne okulary sprzedawane na przymorskich bazarach za 20 lub 30 złotych. Niestety, w przypadku tego rodzaju akcesoriów nijak nie możemy mówić o jakiejs rzeczywistej ochronie przeciwsłonecznej.

Bo właśnie to stanowi główną, podstawową funkcję okularów przeciwsłonecznych. Nie służą nam one do tego, aby przyciemniać nam widok albo, aby ładnie na nas wyglądać; ich zadaniem jest ochrona naszego wzroku przed niszczącym, rakotwórczym działaniem promieniowania słonecznego, które staje się jeszcze bardziej niebezpieczne właśnie w okresie letnim. Cały problem z tanimi okularami przeciwsłonecznymi polega na tym, że są one przeciwsłoneczne jedynie z nazwy: w rzeczywistości ich działanie nie tylko nie jest ochronne, ale jest wręcz chorobotwórcze. Nasze oko posiada naturalne mechanizmy obrony przed promieniowaniem. Jednym z nich jest zwężenie siatkówki.

Cień, który dają naszym oczom okulary przeciwsłoneczne, sprawia, że siatkówka się rozszerza, przyjmując w ten sposób większa ilość promieniowania. W przypadku prawdziwych, markowych okularów przeciwsłonecznych nie stanowi to problemu, ponieważ posiadają one filtry, które zatrzymują promieniowanie. Niestety, inaczej wygląda to w przypadku tanich przyciemnianych okularów: dają one naszym oczom cień, ale nie zatrzymują promieni promieniowania ultrafioletowego, przez co nasze oczy są o wiele bardziej narażone na jego szkodliwe działanie, niż gdybyśmy nie mieli na sobie żadnych okularów!

Jakie jest rozwiązanie tego problemu?

Oczywiście, odpowiedź jest tutaj bardzo prosta, a mianowicie: powinniśmy kupować tylko i wyłącznie dobre, markowe okulary przeciwsłoneczne, które naprawdę chronią nasze oczy przed szkodliwym działaniem słońca. Decydując się na bazarową tandetę nie tylko kupujemy żadnej ochrony naszego zdrowia, ale wręcz sobie szkodzimy(w ostatecznej konsekwencji, długotrwała ekspozycja oczu na promieniowanie UV może skończyć się albo uszkodzeniem wzroku, albo nawet rakiem oka.

Dodaj komentarz