Wycieczka do Nowego Jorku – co zwiedzić?

Wycieczka do Nowego Jorku – co zwiedzić?

Zdaniem wielu Nowy Jork to najpiękniejsze miasto świata. Oczywiście każdy z nas ma różne gusta, a amerykańska metropolia nie może poszczycić się aż tak dużą liczbą zabytków jak Londyn czy Paryż, ale mimo wszystko to właśnie Wielkie Jabłko pozostaje wymarzonym wakacyjnym kierunkiem dla wielu Polaków. Co warto zwiedzić podczas wycieczki do Nowego Jorku?

Statua Wolności, czyli symbol american dream

Najbardziej oczywistym miejscem do zwiedzenia podczas wycieczki do Nowego Jorku jest Statua Wolności, czyli symbol ideo amerykańskiego snu. Znajduje się ona na Liberty Island, czyli małej wysepce na rzece Hudson. Zwiedzanie samej statuy nie jest może zbyt ekscytujące, ale władze miasta postarały się o niewielkie muzeum oraz punkt obserwacyjny umożliwiający zrobienie zdjęć z posągiem. Warta odwiedzenia jest też pobliska Ellis Island, na której można znaleźć muzeum zajmujące się tematem imigracji – ta niewielka wysepka u wybrzeży Manhattanu stanowiła niegdyś centrum przesiadkowe dla imigrantów przybywających do USA. To właśnie na Ellis Island prowadzono na nich badania medyczne w nieludzkich warunkach, a także wybierano szczęśliwców, którzy otrzymali szansę na realizację amerykańskiego snu.

Schodami na szczyt Empire State Building

Zwiedzanie Nowego Jorku byłoby niczym bez wizyty na szczycie Empire State Building. Ten potężny wieżowiec do dzisiaj stanowi symbol miasta i jego najważniejszy wysokościowiec, a jego kulturowe znaczenie utrwalił słynny film „King Kong” z 1933 roku. Na szczycie budynku znajduje się restauracja oraz taras widokowy, z którego roztacza się pasjonująca panorama miasta. Choć na górę można wjechać windą, zachęcamy do samodzielnego wdrapania się jedną z kilku klatek schodowych – w ten sposób można docenić majestat wieżowca, a także poczuć się jak jeden z uczestników organizowanych corocznie zawodów… w wbieganiu na czas na szczyt Empire State Building!

Spacerkiem po Times Square

Położony w centrum miasta Times Square jest bez wątpienia sercem Wielkiego Jabłka. Jeszcze w latach 70 plac ten stanowił niebezpieczne miejsce, w którym kwitła przestępczość oraz nierząd. Dzisiaj Times Square jest przede wszystkim miejscem tłumnie odwiedzanym przez turystów poszukujących kolorowych neonów pobliskich teatrów, a także nowojorskich tłumów i zgiełku. Spacer po ikonicznym –placu to doskonały sposób na rozpoczęcie zwiedzania Nowego Jorku i wsiąknięcie w niepowtarzalną atmosferę miasta.

National September 11 Memorial Museum, czyli rozdrapując blizny

Zamachy z 11 września 2001 roku zostawiły trwała bliznę nie tylko na całym USA, ale też na samej tkance miejskiej Nowego Jorku. Bliźniacze miejsce World Trade Center jeszcze w latach 90 były symbolem finansowej dominacji miasta nad resztą Ameryki. Odwiedziny w National September 11 Memorial Museum przypominają rozdrapywanie dawno zagojonej rany – władze miasta postarały się o realistyczne przedstawienie zamachów z 11 września, a także w godny sposób oddały szacunek wszystkim ofiarom tych tragicznych wydarzeń. Miejsce to stanowi dla Nowojorczyków symbol trudnej i smutnej przeszłości miasta.

Wizyta w muzeum to doskonały moment na chwilę zadumy przed zakończeniem wycieczki do Nowego Jorku. Oczywiście Wielkie Jabłko oferuje dziesiątki innych atrakcji turystycznych – od słynnych dzielnic takich jak Little Italy czy Chinatown, przez lokalne teatry na słynnym Broadway ‘u, aż po muzea i galerie sztuki pełne fascynujących eksponatów oraz arcydzieł współczesnej kultury. Właśnie dlatego na zwiedzanie Nowego Jorku warto jest zarezerwować co najmniej kilka dni. Tylko w ten sposób zwiedzicie wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne!

Dodaj komentarz