Sandały trekkingowe — czyli wygoda w górach

Sandały trekkingowe — czyli wygoda w górach

Buty trekkingowe muszą być solidne i obowiązkowo za kostkę. To przekonanie, które panuje u wielu osób lubiących chodzić po górach. Z trudne akceptują oni buty przed kostkę, a wybór sandałów do górskich wycieczek jest przez większość profesjonalistów traktowana jak świętokradztwo. Na rynku coraz popularniejsze stają się sandały trekkingowe, które idealnie nadają się do chodzenia po górach. Czy są dobrym rozwiązaniem ? Kiedy i czy warto ich używać ? Poniżej odpowiedzi na te pytania oraz kilka informacji o tym rodzaju obuwia.

Czym są sandały trekkingowe ?

Sandały trekkingowe to specjalne sandały przystosowane do chodzenia po górach. Łączą w sobie lekkość, przewiewność i solidność konstrukcji. Podeszwa wykonana jest z wysokiej jakości gumy i jest gruba. Jej sztywność gwarantuje stabilność i dobre trzymanie stopy. Materiał w takich sandałach powinien być syntetyczny i nieprzemakalny, co pozwoli na brodzenie w strumyku i ochronę przed deszczem. Ten typ obuwia powinien też mieć szerokie i wygodne zapięcia, aby wędrówka była bezpieczna i wygodna.

Czy są odpowiednie do chodzenia po górach ?

W opinie wielu osób jakiekolwiek sandały nie nadają się do chodzenia po górach. W przypadku sandałów trekkingowych sytuacja wygląda nieco inaczej. Są one produkowane przez uznane firmy survivalowe, które mają duże doświadczenie i wiedzą jak wytwarza się tego typu obuwie. Są też projektowane już z myślą o większej wytrzymałości i funkcjonalności.
Choć jest to pewna nowość i wiele osób nie patrzy na nie przychylnym okiem, są w pełni bezpieczne, jeśli używa się ich zgodnie z przeznaczeniem.

Gdzie warto ich używać ?

Sandały trekkingowe mimo swoich świetnych właściwości i opinii mają jednak pewne ograniczenia. Są przeznaczone na wycieczki po niższych partiach gór. Świetnie sprawdzą się na drogach asfaltowych, utwardzonych szlakach oraz w regularnym terenie. Poradzą sobie z takimi podłożami jak drobny żwir, niska trawa, piasek czy ziemia. Zdecydowanie nie można używać ich, jeśli na drodze występują większe kamienie, które mogą spowodować skręcenie nogi. O ile nie będziemy używać ich w wysokich partiach, gdzie teren jest zmienny i trudny, warto zabrać je ze sobą do plecaka i założyć np. podczas odpoczynku w schronisku. Zapewni to komfortowe warunki przez kilka godzin przerwy lub podczas ogniska.

Dodaj komentarz