Jak należy prać delikatne tkaniny?

Jak należy prać delikatne tkaniny?

Każdy z nas posiada zapewne w swojej garderobie takie ubrania, których pranie może przysparzać nieco kłopotów. Tkaniny koronkowe, ubrania z aksamitu czy jedwabiu, a nawet wełniane potrzebują nieco więcej ostrożności, bo łatwo sprawić, że ulegną całkowitemu zniszczeniu i nie będą nadawać się do noszenia. Ten poradnik pomoże Wam w poradzeniu sobie z delikatnością waszych ubrań i odpowie na pytanie, jak należy prać delikatne tkaniny.

Zacznijmy od wełny

Wełna należy do kategorii tkanin delikatnych i nie należy prać jej w wysokich temperaturach. Można ją prać ręcznie, można w pralce, ale zawsze należy sprawdzić oznaczenia na metce. Zawsze używaj środków do prania, które są bezpieczne dla wełny, w innym wypadku może ona ulec zniszczeniu. W pralce temperatura nie powinna przekroczyć trzydziestu pięciu stopni. Wyższe temperatury powodują kurczenie się odzieży lub inne odkształcenia. Po praniu nie odsączać i nie wirować.

Przy praniu ręcznym trzeba zaopatrzyć się w dużą misę. W małej wełna może ulec zagnieceniom. Prać w ciepłej, ale nigdy nie w gorącej wodzie z dodatkiem przeznaczonego do tego celu proszku lub płynu. Ubranie namaczamy i zostawiamy na dwadzieścia minut i przewracamy je co jakiś czas z jednej strony na drugą. Później wyjmij ubranie i włóż do czystej wody, żeby resztki płynu bądź proszku zostały wypłukane. Wyjmij ubranie, delikatnie ugniataj, by usunąć nadmiar wody, a później połóż w suchym miejscu, by wyschło. Więcej przydatnych informacji znajdziesz na: https://www.washster.com/

Kolej na jedwab i aksamit

Jedwab to materiał niezwykle wymagający i jest delikatną tkaniną. Zazwyczaj jedyną opcją jego prania jest pranie ręczne, bez długiego moczenia. Unikaj wysokich temperatur przy praniu jedwabiu i postaraj się, by woda do prania nie przekraczała trzydziestu stopni Celsjusza. Materiał należy moczyć przez kilka minut, bez szorowania i bez tarcia (łatwo ulega zniszczeniu) z dodatkiem środka piorącego do jedwabiu. Później należy włożyć ubranie do czystej wody i wypłukać z resztek proszku czy płynu. Ubrania nie można wyciskać! Potem zostaw ubranie na wieszaku do wyschnięcia.

Aksamit pierze się niemal tak samo, jak jedwab. Trzeba używać specjalnych środków piorących do aksamitu i pamiętać, by temperatura prania nie przekraczała trzydziestu stopni. W przeciwieństwie jednak do jedwabiu aksamit daje się prać automatycznie.

Pranie ubrań kolorowych

Tkaniny barwione to delikatne tkaniny, ponieważ zły sposób ich prania może prowadzić do zabarwień albo odbarwień czy też blaknięcia koloru danej tkaniny. Jak więc je prać? Można w pralce, można prać ręcznie, jednak należy pamiętać o tym, by temperatura wody nie przekraczała czterdziestu stopni. Jeśli pierzemy w pralce, możemy zabezpieczyć delikatne tkaniny kolorowe poprzez wrzucenie ich do specjalnej siatki na delikatne tkaniny, by nie uległy zniszczeniu. Przy praniu ręcznym trzeba uważać na pranie delikatnych elementów, jak na przykład tiule, falbanki czy hafty, a więc nie robić tego zbyt mocno. Po praniu ręcznym należy tkaninę przepłukać w czystej wodzie i zostawić do całkowitego wyschnięcia na suszarce.

Zawsze przed jakimkolwiek praniem sprawdzaj oznaczenia na metkach. To pozwoli Ci uniknąć wielu przykrych rozczarowań związanych z zastosowaniem niewłaściwej temperatury albo wrzuceniem do pralki ubrań, które nigdy nie powinny tam trafić.

Dodaj komentarz