Na szybkość ładowania strony internetowej, zarówno wstępnego, jak i doładowywania się poszczególnych elementów, na które klikniemy, wpływa kilka czynników. Niewątpliwie wiele zależy od kodu samej witryny i tego czy jest on dobrze zoptymalizowany, ale również istotnym czynnikiem, o którym wiele osób zapomina, jest hosting. Dlaczego zmiana hostingu może przyspieszyć ładowanie strony? Co te dwie kwestie mają ze sobą wspólnego? Tłumaczymy!
Hosting a szybkość ładowania strony
Kiedy użytkownik wchodzi na naszą stronę, żeby cokolwiek zobaczyć, musi pobrać zawartą na niej treść – obrazki, tekst, formularze, filmiki i tak dalej. Treści te są pobierane z serwerów hostingodawcy, co oznacza, że w przypadku, kiedy wybraliśmy kiepski hosting, strona po prostu będzie ładowała się wolno. Jeśli serwery są umieszczone w innym kraju niż ten, w którym przebywa użytkownik, pobieranie będzie wolniejsze.
W przypadku, kiedy mamy odwiedzających z wielu krajów i umieszczenie serwerów w tylko jednym z nich nie będzie optymalne, można pomyśleć o zastosowaniu Content Delivery Network. Dzięki CDN można za pośrednictwem serwerów na całym świecie dostarczać użytkownikowi treści z tej lokalizacji, do której jest mu najbliższej, aby strona załadowała się jak najszybciej.
Na wydajność serwerów wpływają takie aspekty, jak wersja HTTP, pamięć RAM, ilość rdzeni procesora, typ dysku SSD, na którym przechowywane są dane i nie tylko.
Jak przyspieszyć działanie strony? Zamień hosting
Hosting z reguły wykupuje się na rok z możliwością przedłużenia. W tym czasie popularność naszej witryny może znacząco wzrosnąć, w związku z czym obecne limity dotyczące maksymalnej ilości odwiedzających, ale też parametry, które wpływają na szybkość ładowania się strony, mogą być dla nas niezadowalające.
Jeśli więc chcemy przyspieszyć działanie swojej witryny, dobrym pomysłem może być przejście na lepszy hosting, taki jak hosting www w Hostinghouse.pl. Wbrew pozorom wydajny, stabilny hosting nie musi wcale być bardzo drogi, zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z relatywnie małą stroną, która nie jest odwiedzana kilkaset tysięcy czy kilka milionów razy miesięcznie.
Wybierając hosting, warto zwrócić uwagę nie tylko na takie kwestie, jak uptime czy wspomniane już typu dysków, ale także, czy oferuje on pewne benefity, takie jak wsparcie techniczne 24/7 czy bezpłatny certyfikat SSL dla domeny. Kluczowe jest także to, jak często hostingodawca wykonuje kopie zapasowe – mogą się one przydać w razie awarii lub włamania na stronę. Warto, aby kopie zapasowe były wykonywane co najmniej raz dziennie.