Co zwiedzić w Malborku – najciekawsze atrakcje turystyczne

Co zwiedzić w Malborku – najciekawsze atrakcje turystyczne

Trochę historii – Zamek Krzyżacki

Malbork to miasto owiane nutą historii, które bez wątpienia posiada najciekawsze atrakcje turystyczne Żuław. Poza historycznymi zabytkami w Malborku znajdziesz też atrakcje dla najmłodszych turystów. Bez obaw możesz wybrać się tu z rodziną i spędzić miły, pełen wrażeń dzień. Jeżeli nie wiesz, co zwiedzić w Malborku, poniżej przedstawiamy najciekawsze miejsca, warte odwiedzenia.

Najbardziej znaną atrakcją turystyczną Malborka jest oczywiście rozsławiony na cały świat Zamek Krzyżacki. Miejsce to starszych turystów skłania do refleksji, natomiast dla dzieci wyprawa do Zamku w Malborku może być świetną lekcją historii. Zarówno Zamek jak i całe miasto do I rozbioru Polski było siedzibą starosty malborskiego. W wyniku rozbiorów cały region znalazł się w granicach Prus. Kompleks zamkowy stracił swoją rangę i został przeznaczony na magazyny, fabrykę i koszary. To niestety doprowadziło do jego dewastacji. W 1817 roku rozpoczęły się pierwsze prace renowacyjne, które z przerwami władze pruskie prowadziły przez kolejne 100 lat. Po odzyskaniu niepodległości Malbork powrócił w granice Polski. Odbudowa i renowacja po zniszczeniach II wojny światowej jest kontynuowana do dzisiaj. Dzięki temu zamek jest utrzymywany w jak najlepszym stanie i mamy możliwość zwiedzania tego pięknego zabytku.

Decydując się na wycieczkę po zamku warto zarezerwować sobie nawet kilka godzin. Na miejscu czekają na nas przewodnicy, mogący pochwalić się niesamowitą wiedzą. Dzięki nim zgłębimy tajniki historii, poczujemy zapach średniowiecznych murów i dostrzeżemy uroki architektonicznych pomysłów. W zamku znajduje się również Muzeum Zamkowe, w którym mamy możliwość obejrzenia wielu dzieł sztuki. Pośpiech jest w tym wypadku niewskazany – dajmy ponieść się czarowi dawnych czasów.

Po zwiedzeniu Zamku od środka, warto poznać jego zewnętrzne piękno. Miasto oferuje rejsy nowoczesnym katamaranem. Podróż statkiem rozpoczyna się i kończy właśnie u stóp Zamku. Podczas rejsu cały czas mamy zapewniony widok na historyczną budowlę, a jednocześnie mamy chwile wytchnienia po długim zwiedzaniu. Taka wyprawa spodoba się zwłaszcza najmłodszym uczestnikom rejsu. Nad naszym bezpieczeństwem czuwa wykwalifikowana załoga, więc bez obaw możesz odpocząć tu nawet z małym dzieckiem. Wrażenia będą niezapomniane!

Co zwiedzić w Malborku – najciekawsze atrakcje turystyczne

Podążając tropem zabytków warto odwiedzić Wieżę Ciśnień. Jest to niesamowita budowla z cegły w kształcie walca. Została ona zbudowana wraz z założeniem wodociągów w mieście. Wieża nakryta ośmiopołaciowym, wysokim dachem sprawia niesamowite wrażenie. Budowla posiada zachowany, czynny zbiornik wodny. Dzięki temu jest nadal funkcjonującym zabytkiem techniki, który pokazuje, jak wiele potrafili osiągnąć nasi przodkowie.

Co zwiedzić w Malborku poza Zamkiem Krzyżackim i Wieżą Ciśnień? Obowiązkowym punktem na mapie, zwłaszcza kiedy podróżujemy z dziećmi jest Dinopark. Spacerując po Dinoparku spotkacie wiele realistycznie wyglądających dinozaurów. Przeprowadzą was one przez różne okresy w dziejach ziemi. Eksponaty są ruchome, wydają dźwięki, a nawet imitują oddychanie! Wrażenia z takiego spaceru będą niezapomniane. Aby jeszcze bardziej pobudzić wyobraźnię możemy kontynuować wyprawę wkraczając w świat smoków. Fantastyczne stworzenia towarzyszyć wam będą na każdym kroku, a dzieci będą zachwycone ze spotkania z nimi.

Na wejściu do Dinoparku możesz wypożyczyć dinowózek dla najmłodszych dzieci. Wyprawa wśród dinozaurów i smoków może być dla nich męcząca, a w dinowózku spokojnie zwiedzą magiczny świat. Po zakończonej wyprawie możecie odwiedzić Muzeum Skamieniałości, by zobaczyć eksponaty sprzed setek lat. W centralnej części muzeum znajduje się ogromny model szkieletu dinozaura, który zachwyci wszystkich odwiedzających. Na terenie Dinoparku znajduje się plac zabaw i wiele innych atrakcji dedykowanych dla najmłodszych. Możecie spędzić tutaj cały dzień, bez obaw, że zabraknie wrażeń.

Odwiedzając Dinopark warto pójść krok dalej i dać się ponieść wspaniałej zabawie w parku linowym Malborkstones. Zarówno dzieci jak i dorośli mogą spróbować swoich sił pod okiem instruktorów. Niesamowite wrażenia połączone z aktywnością fizyczną to świetny pomysł na spędzenie rodzinnego popołudnia. Daj się ponieść adrenalinie i poznaj możliwości swojego ciała. Nie bój się, że nie dasz rady – każdy ma możliwość wyboru poziomu trudności danej trasy. Spacer między drzewami po mostach, kładkach czy siatkach zapewni ci niesamowite emocje i doznania. Możliwe są też zjazdy ukośną liną, które zadowolą najbardziej wymagających i odważnych turystów. Park linowy jest co roku udoskonalany i polecany każdemu, niezależnie od wieku!

Jeśli zastanawiasz się, co zwiedzić w Malborku, aby jednocześnie nauczyć się czegoś nowego świetnym wyborem będzie wypad do Żuławskiej Wioski Ceramicznej. Możesz spróbować swoich sił zasiadając przy kole garncarskim. Pod okiem instruktora zapoznasz się z tradycyjnymi metodami wyrobu kafli ceramicznych i innych glinianych przedmiotów. Ponadto masz niesamowitą możliwość wypalenia swojego dzieła w piecu ceramicznym. Jest to ciekawa atrakcja dla dzieci, które mogą samodzielnie ulepić, np. rycerza lub ozdobić ceramiczną płytkę.

Jeżeli do tej pory nie wiedziałeś, co zwiedzić w Malborku – najciekawsze atrakcje turystyczne zostały przedstawione powyżej. Możesz jednak wzbogacić swój wypad i poszukać innych, ciekawych miejsc. Na powyższych atrakcjach Malbork się nie kończy!

Dodaj komentarz