Echo serca to inaczej badanie echokardiografii, które jest zupełnie bezbolesne dla pacjenta, dodatkowo jest nieinwazyjne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Obrazuje anatomiczną budowę serca oraz to co się w nim aktualnie dzieje. Jest to badanie szczególnie ważne w profilaktyce chorób serca oraz dla wczesnego wykrycia różnych wad czy schorzeń. Regularne badanie serca może zmniejszyć ryzyko powikłań różnych chorób oraz śmierci spowodowanych chorobami układu krążenia.
Echo serca pomaga w efektywnej diagnozie
Musimy pamiętać, że przyczyn chorób serca może być wiele. Na ich występowanie oraz rozwój wpływają przede wszystkim czynniki genetyczne, ale również to jaki tryb życia prowadzimy, czy pijemy dużo kawy i alkoholu, czy palimy papierosy i w jakiej ilości. Choroby układu krążenia powoduje również zła dieta bogata w szkodliwe tłuszcze oraz brak aktywności fizycznej, która jest bardzo ważna w profilaktyce chorób serca.
USG, czyli inaczej echo serca jest badaniem obrazowym, które robi się za pomocą fal ultradźwiękowych. Najczęściej wykonuje się je pacjentom, którzy narzekają na bóle w klatce piersiowej, uczucie duszności. Sygnałem do wykonania badania jest również kołatanie serca oraz uczucie zaburzonego rytmu. Echo serca pozwala wykryć takie dolegliwości jak zapalenie mięśnia sercowego, choroba niedokrwienna, zakrzepica czy stany zapalne. Daje również możliwość sprawdzenia czy przebyliśmy zawał lub czy nie borykamy się z nadciśnieniem. W ten sposób diagnozuje się różnego rodzaju niewydolności serca, które mogą prowadzić do np. tachykardii, arytmii. poprzez badanie USG wykrywa się również wrodzone wady serca, na których obecność nie mamy wpływu i nie zapobiegniemy im.
Badanie jest przydatne również dla osób, które mają wszczepione sztuczne zastawki – obrazuje to ich działanie i pozwala wykryć ewentualne komplikacje. Po jakiejkolwiek operacji wykonanej na mięśniu sercowym zaleca się regularne wykonywanie tego badania, ponieważ należy sprawdzać pracę serca oraz zapobiegać ewentualnym powikłaniom.
Jakie rodzaje badania wykonuje się w gabinetach kardiologicznych?
Wyróżnia się kilka rodzajów badania echokardiograficznego. Jednym z nich jest badanie przezklatkowe, w którym głowica urządzenia do badania USG dotyka skóry na klatce piersiowej. Drugi sposób to echo serca przezprzełykowe, do którego używa się sondy wpuszczonej przez przełyk pacjenta i wykorzystuje się go przy podejrzeniach poważniejszych schorzeń. W szczególnych przypadkach istnieje możliwość podania pacjentowi kontrastu, aby uzyskać jeszcze bardziej klarowny efekt i diagnozę.
Istnieje również badanie wysiłkowe, w którym sprawdza się obraz serca w sytuacji, w której ma większe zapotrzebowanie na tlen, np. inicjując aktywność fizyczną. Można również wywołać taki stan sztucznie, za pomocą odpowiednich preparatów farmakologicznych. można wykorzystać również metodę dopplerowską, która ukazuje przepływ krwi przez mięsień sercowy.
Jak przygotować się na badanie echo serca?
Przed przezklatkowym badaniem na nagą skórę klatki piersiowej lekarz nakłada specjalistyczny żel, po którym będzie przesuwał głowicę. Wówczas na monitorze pojawia się obraz w czasie rzeczywistym, który jest czytelny dla lekarza specjalisty. Na wersję przezprzełykową pacjent powinien stawić się na czczo, nie spożywając wcześniej posiłków ani napojów. Osoba poddawana badaniu jest miejscowo znieczulona za pomocą aerozolu, ponieważ badania może być niekomfortowe, a nawet bolesne. Może ono wywoływać u pacjenta dyskomfort jeszcze kilka godzin po przeprowadzeniu procedury, niewykluczone są również nudności lub uczucie podrażnienia przełyku. Podczas badania przezklatkowego rejestruje się również elektryczną aktywność serca za pomocą elektrod przymocowanych do kończyn pacjenta. Pacjent powinien swobodnie oddychać, poproszony przez lekarza musi wstrzymać oddech lub zmienić pozycję na zalecona przez specjalistę.
Badanie echokardiograficzne trwa około pół godziny, a samo echo serca to około kilkunastu minut, ponieważ połowę czasu przeznacza się na przygotowanie pacjenta do badania. Nie ma przeciwwskazań do wykonywania tego badania, jest ono możliwe nawet u kobiet w ciąży.