Przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Najczęściej podczas regularnych jazdy samochodem widujemy dzieci podróżujące w fotelikach samochodowych, w których dziecko usytuowane jest tak, jak osoby dorosłe, to znaczy przodem w kierunku jazdy. Nie jest to jednak jedyne spotykane rozwiązanie. Zamiast tego, można także wybrać fotelik o odwrotnym ułożeniu, w którym to dziecko jest zwrócone twarzą w drugim kierunku, czyli takim, że patrzy na oddalający się horyzont.

Foteliki zwrócone tyłem do kierunku jazdy RWF

Stając przed koniecznością dokonania wyboru fotelika samochodowego dla naszego bobasa musimy podjąć strategiczna decyzję o sposobie jego montaży w aucie. Wertując specjalistyczną lekturę dotyczącą montażu w samochodzie fotelików dla dzieci szybko odkryjemy, że montaż fotelika w pozycji tyłem do kierunku jazdy jest bezpieczniejszy dla dziecka.

jest to rozwiązanie mniej popularne od pierwszego rodzaju fotelików, ale warto się nim zainteresować. Przez mniejszą popularność właśnie, pojawiają się wątpliwości co do skuteczności zabezpieczenia dziecka w takim ułożeniu. Foteliki tyłem do kierunku jazdy dedykowane są przede wszystkim dla mniejszych dzieci, ze względu na to, że siłą rzeczy jest dla niego nieco mniej miejsca. Jednak ze względu na różnice anatomiczne, dzieciom jest wygodniej w nieco innych pozycjach niż dorosłym, dlatego nie należy się zniechęcać myślą, że w pewnym ułożeniu dziecku będzie niewygodnie. Do pewnej wielkości, odbierają one to zupełnie inaczej, niż nieco bardziej wyrośnięte istoty. Szczególnie ważne jest to w przypadku najmniejszych dzieci – kupując foteliki samochodowe 0-13 kg.

Dlaczego bezpieczniejszy jest fotelik RW?

Testy zderzeniowe przeprowadzane przez producentów i niezależne firmy (ADAC) wykazały, że w przypadku dojścia do wypadku, dziecko podróżujące w foteliku RWF jest lepiej chronione niż w przypadku tradycyjnego fotelika. Dotyczy to zarówno kolizji występujących poprzez zdarzenie czołowe, jak i boczne. Użytkownicy martwią się nieraz o to, jak dziecko odczuje obrażenia, gdyby doszło do zderzenia tylnego. Ma ono podobny charakter obrażeń, co w przypadku zderzenia czołowego. Nie odnotowuje się tu jednak szczególnie niebezpiecznych dla dziecka sytuacji, szczególnie przez fakt, że tego typu zdarzenia mają z reguły miejsce przy niewielkiej prędkości, np. gdy samochód nie wyhamuje do końca przed światłami. Nawet jeśli jednak prędkość byłaby większa, omawiany fotelik w takiej sytuacji także okazuje się być dobrym rozwiązaniem. Przeważają jednak jego korzyści w przypadku zderzeń tylnych i bocznych, a do tych właśnie dochodzi najczęściej.

Aby uniknąć rozczarowania, jeszcze przed zakupem fotelika należy upewnić się, że w danym samochodzie jest możliwość poprawnego zamocowania tego typu produktu. Będzie się wtedy miało pewność, że fotelik będzie mógł wygodnie i bezpiecznie służyć nam i dziecku, bez przysparzania sobie problemów z wymianą produktu.

Dodaj komentarz