Zawroty głowy – co robić?

Zawroty głowy – co robić?

Popularna przypadłość

Chyba każdemu z nas zdarzyło się doświadczyć zawrotów głowy. Według badań co piąta osoba w wieku 18-64 lata miewa ta przypadłość. Głównymi czynnikami wpływającymi na występowanie zawrotów głowy są przemęczenie, zła dieta i zwyrodnienia szyi.

Sposoby na zawroty głowy

Kiedy nagle zakręci Ci się w głowie, powinnaś usiąść i dodatkowo zjeść coś słodkiego, może to być łyżeczka cukru lub batonik. Bardzo dobrze działa również słodki napój. Zrób tak, jeśli dodatkowo drżą Ci ręce i masz spoconą, zimną skórę. Takie objawy świadczą o niskim poziomie glukozy we krwi. Możesz być narażona na jej spadek, jeżeli rano nie zjesz śniadania albo stosujesz głodówki.

Jeśli przed pojawieniem się zawrotów głowy wykonałaś duży wysiłek fizyczny, zwłaszcza na słońcu, a do tego bolała Cię głowa to możliwe, że wypociłaś elektrolity i w pewnym stopniu doszło do odwodnienia. Sięgnij wtedy po krakersa i napij się wody. Jeżeli czujesz się na siłach to najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie domowego płynu nawadniającego – do 1 szklanki niegazowanej wody dodaj ¼ łyżeczki soli i 2 łyżeczki miodu naturalnego oraz ½ łyżeczki soku z cytryny. Powinien on uregulować poziom elektrolitów w organizmie i pomóc ci wrócić do pełni sił. Jeśli często uprawiasz sport, powinnaś zawsze mieć pod ręką preparaty nawadniające i pamiętać o regularnym piciu wody.

W przypadku zwyrodnień kręgosłupa szyjnego zawroty głowy mogą pojawiać się niespodziewanie. Staraj się wtedy utrzymywać głowę w jednej linii z plecami. Taka pozycja bardzo dobrze sprawdza się w zawrotach głowy wywołanych występowaniem zwyrodnień. Ogranicza ona nacisk kręgów na tętnice doprowadzające krew do mózgu.

Zawroty głowy – co robić?

W zawrotach głowy mogą pomóc też aromaterapia czy akupresura. Wąchaj cytrynę lub pomarańczę, kiedy kręci Ci się w głowie. Według specjalistów od aromaterapii, ich zapach działa leczniczo w zawrotach i bólach głowy oraz omdleniach. Natomiast zgodnie z zaleceniami ekspertów akupresury, przy tego typu dolegliwościach należy kciukiem i palcem wskazującym prawej dłoni chwycić za mały palec lewej i uciskać miejsce przy paznokciu przez 30 sekund.

Powyższe sposoby dotyczą sporadycznych zawrotów głowy wywołanymi konkretnymi czynnikami lub schorzeniami, o których wiemy. Jeżeli zawroty głowy przytrafiają Ci się często, powinnaś zgłosić się do lekarza, w celu ustalenia ich przyczyny. Może okazać się, że winowajcą zawirowań jest niebezpieczny guz, problemy z sercem lub z błędnikiem po niedoleczonej, lub leczonej w zły sposób infekcji ucha. Nie bagatelizuj tego!

Zapobieganie zawrotom głowy – 7 przydatnych strategii

Jeśli żyjesz z zawrotami głowy, wiesz, że może to być bardzo destrukcyjne i wyniszczające. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec zawrotom głowy. Oto 7 przydatnych strategii, które mogą Ci pomóc:

1) nie wstawaj zbyt szybko;

2) unikaj kofeiny i alkoholu;

3) trzymaj głowę nieruchomo, gdy się rozglądasz;

4) jedz więcej pokarmów bogatych w żelazo;

5) dbaj o nawodnienie;

6) wysypiaj się;

7) unikaj stresu.

Powody, przez które możesz odczuwać zawroty głowy

  1. alergie pokarmowe lub rozstrój żołądka;
  2. retencja płynów i obrzęk kostek;
  3. zmęczenie;
  4. grypa i inne choroby, którym towarzyszą dreszcze, gorączka i zimne poty;
  5. niepokój, stres i ataki paniki;
  6. nieregularne ciśnienie krwi.

Znaki ostrzegawcze bólów głowy i zawrotów głowy

Zawroty głowy to uczucie kręcenia się w głowie lub niestabilności. Mogą być sygnałem ostrzegawczym o chorobie naszego organizmu.

Najczęstszą przyczyną zawrotów głowy są łagodne napadowe zawroty głowy położeniowe (BPPV). Ten rodzaj zawrotów głowy jest spowodowany przez cząsteczki w uchu, które przemieszczają się i powodują nieprawidłowe działanie ucha wewnętrznego.

Bóle głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości medycznych. Mogą wahać się od łagodnego do ciężkiego i mogą trwać przez kilka dni lub tygodni.

Co powoduje bóle głowy?

Bóle głowy to powszechny problem, który może mieć wiele przyczyn.

Ból głowy jest zwykle objawem podstawowego problemu, ale może być również oznaką zbliżającej się lub nadchodzącej migreny. Istnieje wiele różnych rodzajów bólów głowy i migren, więc nie ma dla nich uniwersalnego leczenia.

Najczęstszym rodzajem bólu głowy jest napięciowy ból głowy, który często pojawia się, gdy jesteś zestresowany lub przepracowany. Może to być również spowodowane skurczami mięśni szyi, pleców lub ramion. Inne przyczyny to odwodnienie, problemy z zatokami i alergie na niektóre pokarmy. Migrenowe bóle głowy są zazwyczaj bardziej nasilone niż inne rodzaje bólów głowy i występują w cyklach z okresami bólu, po których następują okresy bez bólu (tzw. remisja).

Jak radzić sobie z zawrotami głowy?

Vertigo to stan, który charakteryzuje się uczuciem wirowania. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak płyn w uchu wewnętrznym, uraz głowy lub infekcja ucha wewnętrznego. Środki zaradcze na zawroty głowy różnią się w zależności od przyczyny zawrotów głowy.

Istnieją naturalne sposoby na zawroty głowy. Na przykład, jeśli jest to spowodowane płynem w uchu wewnętrznym, lekarze mogą zalecić leżenie z podniesioną głową i picie dużej ilości płynów, aby wypłukać nadmiar płynu z systemu. Jeśli jest to spowodowane infekcją ucha wewnętrznego, lekarze mogą przepisać antybiotyki, aby pozbyć się infekcji i złagodzić objawy.

Dodaj komentarz