Breaking News

Zawroty głowy – co robić?

Zawroty głowy – co robić?

Popularna przypadłość

Chyba każdemu z nas zdarzyło się doświadczyć zawrotów głowy. Według badań co piąta osoba w wieku 18-64 lata miewa ta przypadłość. Głównymi czynnikami wpływającymi na występowanie zawrotów głowy są przemęczenie, zła dieta i zwyrodnienia szyi.

Sposoby na zawroty głowy

Kiedy nagle zakręci ci się w głowie powinnaś usiąść i dodatkowo zjeść coś słodkiego, może to być łyżeczka cukru lub batonik. Bardzo dobrze działa również słodki napój. Zrób tak, jeśli dodatkowo drżą ci ręce i masz spoconą, zimną skórę. Takie objawy świadczą i niskim poziomie glukozy we krwi. Możesz być narażona na jej spadek, jeżeli rano nie zjesz śniadania albo stosujesz głodówki.

Jeśli przed pojawieniem się zawrotów głowy wykonałaś duży wysiłek fizyczny, zwłaszcza na słońcu, a do tego bolała cię głowa to możliwe, że wypociłaś elektrolity i w pewnym stopniu doszło do odwodnienia. Sięgnij wtedy po krakersa i napij się wody. Jeżeli czujesz się na silach to najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie domowego płynu nawadniającego – do 1 szklanki niegazowanej wody dodaj ¼ łyżeczki soli i 2 łyżeczki miodu naturalnego oraz ½ łyżeczki soku z cytryny. Powinien on uregulować poziom elektrolitów w organizmie i pomóc ci wrócić do pełni sił. Jeśli często uprawiasz sport powinnaś zawsze mieć pod ręką preparaty nawadniające i pamiętać o regularnym piciu wody.

W przypadku zwyrodnień kręgosłupa szyjnego zawroty głowy mogą pojawiać się niespodziewanie. Staraj się wtedy utrzymywać głowę w jednej linii z plecami. Taka pozycja bardzo dobrze sprawdza się w zawrotach głowy wywołanych występowaniem zwyrodnień. Ogranicza ona nacisk kręgów na tętnice doprowadzające krew do mózgu.

Zawroty głowy – co robić?

W zawrotach głowy mogą pomóc też aromaterapia czy akupresura. Wąchaj cytrynę lub pomarańczę, kiedy kręci ci się w głowie. Według specjalistów od aromaterapii, ich zapach działa leczniczo w zawrotach i bólach głowy oraz omdleniach. Natomiast zgodnie z zaleceniami ekspertów akupresury, przy tego typu dolegliwościach należy kciukiem i palcem wskazującym prawej dłoni chwycić za mały palec lewej i uciskać miejsce przy paznokciu przez 30 sekund.

Powyższe sposoby dotyczą sporadycznych zawrotów głowy wywołanymi konkretnymi czynnikami lub schorzeniami, o których wiemy. Jeżeli zawroty głowy przytrafiają ci się często, powinnaś zgłosić się do lekarza, w celu ustalenia ich przyczyny. Może okazać się ze winowajcą zawirowań jest niebezpieczny guz, problemy z sercem lub z błędnikiem po niedoleczonej lub leczonej w zły sposób infekcji ucha. Nie bagatelizuj tego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
klimatyzacja
Skraplacz klimatyzacji. Co to jest i jak działa?

Wysokie temperatury s a przyjemne, ale pod warunkiem, że leżymy właśnie na plaży, a do chłodnego morza mamy zaledwie kilka...

Zamknij