Kremacja – dozwolona i popularna w Polsce

Kremacja – dozwolona i popularna w Polsce

Jeśli zastanawiasz się, czy kremacja jest dozwolona przez prawo, to musisz wiedzieć, że będziesz potrzebował kilku podstawowych dokumentów, takich jak zgoda na kremację podpisana przez bliskich zmarłego i akt zgonu. Kremacja jest znacznie tańsza niż tradycyjny pochówek, a wszystkim tak naprawdę zajmuje się zakład pogrzebowy (https://www.epitafium.krakow.pl/). W poniższym artykule zostały przedstawione podstawowe informacje na temat kremacji – ile ona kosztuje i jak wygląda proces spopielenia zwłok.

Niezbędne dokumenty i przygotowanie ciała do kremacji

Zanim ciało zostanie spopielone konieczne będzie przygotowanie zmarłego do kremacji. Możesz wybrać odzież, która nie zawiera żadnych elementów plastikowych lub metalowych, a także możesz zdecydować się na owinięcia ciała w całun, co znacznie obniża koszty kremacji. Poza tym musisz mieć na uwadze, że jeśli zmarły miał rozrusznik serca, powinien on być usunięty w szpitalu, ponieważ w trumnie nie może znajdować się metal, ani tworzywa sztuczne. Wybierając trumnę zwróć uwagę, aby była ona wykonana tylko z naturalnych surowców, które mogą ulec spopieleniu. Do trumny nie wolno wkładać też żadnych płynów. Najpopularniejsze trumny do kremacji są wykonane z drewna sosnowego, które jest niedrogie. Trumna może być zrobiona też z tektury albo wikliny.

Kremacja – uczestnictwo rodziny

Uczestnictwo w procesie kremacji nie jest obowiązkowe. Po oświadczeniu i na życzenie rodziny oraz najbliższych zmarłego istnieje możliwość obserwowania kremacji. Rodzina podczas kremacji pozostaje w oddzielnym pomieszczeniu za szybą, skąd obserwuje proces. Uczestnictwo zwiększa koszty kremacji i o tym należy pamiętać. Po spopieleniu zwłok, popiół jest studzony i wkładany do urny, a następnego dnia odbywa się pochówek tradycyjny.

Ważne informacje dla Ciebie

Urna nie wymaga tyle miejsca na cmentarzu, co trumna, tutaj więc koszty pochówku mogą być również mniejsze. Pamiętaj, że jeśli chcesz uzyskać zasiłek pogrzebowy, może on w całości pokryć koszty kremacji, co w przypadku tradycyjnego pochówku jest czasami po prostu niemożliwe. Zwróć też uwagę, że kościół katolicki, jak i prawosławny pozwalają na kremację i jest ona dopuszczalną formą. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś uczestniczył w procesie kremacji, a pożegnanie ze zmarłym ma miejsce w zakładzie pogrzebowym przed kremacją, więc tutaj odbywa się to tak samo, jak przy tradycyjnym pochówku, który w naszej kulturze jest nam dobrze znany. Kremacja jest praktyczna i bezpieczna, cały proces odbywa się z poszanowaniem godności zmarłej osoby.

Dodaj komentarz