Praca dorywcza

Praca dorywcza

Praca dorywcza jest niestandardową formą zatrudnienia – nie ma określonych ram dotyczących okresu pracy czy maksymalnych zarobków. Możesz zarówno przez miesiąc pracować na podstawie umowy o dzieło, jak i wykonać jednorazowe zlecenie.

Praca dorywcza ma swoje plusy i minusy. Niewątpliwą zaletą jest możliwość dorobienia do pensji, którą otrzymujesz w ramach swojej codziennej pracy. Plusem jest także wygoda, np. praca zdalna w wolnej chwili, wybranej przez Ciebie. Minusem z kolei jest brak stabilizacji – jak sama nazwa wskazuje, jest to praca dorywcza, więc raz jest, a innym razem możemy przez długi czas szukać ofert i niestety ich nie znajdziemy. Ciągłe poszukiwanie źródeł dodatkowego zarobku jest więc wpisane na stale do pracy dorywczej – niestety często jest tak, że za każdym razem będziemy podejmować zatrudnienie u innego pracodawcy. Praca dorywcza raczej nie będzie wykonywana na podstawie umowy o pracę, dlatego też nie obejmą nas standardowe uprawnienia oraz benefity pracownicze.

Szukając pracy dorywczej musimy być bardzo ostrożni. Niestety nieuczciwych pracodawców nie brakuje – zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę, dokładnie zapoznajmy się z warunkami współpracy. Jeżeli chcemy podjąć pracę dorywczą na podstawie umowy o dzieło czy zlecenia musimy sprawdzić, czy zadania, które mamy wykonać są konkretnie opisane. Musimy też upewnić się, że forma współpracy i terminy zgadzają się z wcześniejszymi ustaleniami. Zdarza się, że pracodawca omówi z nami przez telefon wszystkie kwestie, ale na umowie będą one zmienione – dlatego tak ważne jest przeczytanie jej przed podpisaniem.

Praca dorywcza jest najczęściej podejmowana przez młode osoby. Chcąc zdobyć doświadczenie zawodowe jeszcze w trakcie nauki podejmują się one drobnych zadań. Samodzielne zarabianie pieniędzy w młodym wieku uczy odpowiedzialności i buduje wiarę w siebie. Równie często z pracy dorywczej korzystają osoby bezrobotne, które z różnych przyczyn nie mogą znaleźć stałego zatrudnienia. Tak naprawdę może się jej podjąć każdy, kto tylko ma czas i chęci – studenci, osoby przebywające na urlopie, np. wychowawczym, osoby pracujące w domu, a nawet osoby starsze. Ci, którzy preferują pracę zdalną świetnie odnajdą się jako copywriterzy, graficy komputerowi, wykonując rękodzieło czy tłumacząc dokumenty w innym języku. Co więcej, osoby biegle posługujące się np. językiem angielskim mogą szukać ofert pracy zdalnej poza granicami kraju – zachodnie firmy chętnie przyjmują takich pracowników, bo zwyczajnie im się to opłaca.

Dodaj komentarz