Czy kominy systemowe są drogie?

Czy kominy systemowe są drogie?

Dla osób budujących czy modernizujących dom koszt takiej inwestycji ma niewątpliwie niebagatelne znaczenie. Dlatego dobrze też wiedzieć, w jakim zakresie cenowym mieszą się na ogół dane elementy rzeczonej inwestycji i od czego zależy ich ostateczna cena. W tym artykule zajmiemy się konkretnie kwestią komina, a więc czegoś, o czym rzadko myślimy, a bez czego w polskim klimacie ciężko byłoby sobie poradzić przez sporą część roku. W takim razie czy kominy systemowe są drogie i co wpływa na ich cenę?

Ile może kosztować komin systemowy?

Należy wskazać, że poszczególne kominy systemowe mogą znacząco różnić się ceną. Jest istotne na przykład to, jak wysoki ma być komin – w przypadku domków parterowych będzie on stosunkowo niewielki, ale przy domach wielopiętrowych możemy już myśleć o kominie 7-8 metrowym. Warto dokładnie to zmierzyć przed zakupem, aby potem nie musieć dokupywać kolejnego metra lub, co gorsza, nie mieć kilku metrów w zapasie.

Średnio taki komin kosztuje od 1500-1700 złotych do nawet kilku tysięcy. Wysokość komina to nie jedyny istotny czynnik. Istotny jest również choćby materiał, z którego komin będzie zrobiony. Zarówno jego część zewnętrzna, jak i wewnętrzna. Kominy stalowe, ceramiczne i hybrydowe (ceramiczno-stalowe) mogą nieco różnić się między sobą cenami.

Ciężko mówić, że komin jest drogi, w porównaniu do innych kosztów związanych z budową nieruchomości. Nie jest to kwestia kilkuset złotych, ale kilku tysięcy – wydaje się to jednak rozsądną ceną za wysokiej jakości, wydajny komin, który ma posłużyć rodzinie przez co najmniej kilka dekad.

Komin systemowy a komin murowany

Pewną coraz rzadziej stosowaną alternatywą dla komina systemowego jest komin murowany, zbudowany z cegieł. Może on być nieco tańszy niż komin systemowy, natomiast ma wiele wad, które sprawiają, że mimo wszystko zdecydowanie warto dopłacić i wyposażyć się w komin systemowy.

Przykładowo, komin murowany jest znacznie trudniejszy w montażu (wymaga w większości przypadków zatrudnienia specjalisty), nie pasuje też do wielu współcześnie wykorzystywanych kotłów (a jak wiadomo, komin powinien być właściwie dopasowany do systemu grzewczego, a nie odwrotnie). Dlatego też od niegdyś tak popularnych kominów murowanych obecnie w dużej mierze się odchodzi i prym wiodą właśnie omówione w tym artykule kominy murowane.

Nie warto oszczędzać na kominie czy też kupować pierwszy lepszy komin, który wpadnie nam w oko. Chociaż nie jest to najbardziej widoczny czy ekscytujący element nieruchomości, to jest on jednym z najbardziej kluczowych.

Dodaj komentarz