Czy warto uczyć się języków obcych?

Czy warto uczyć się języków obcych?

Języków obcych uczy się dzieci od samego początku edukacji obowiązkowej do jej końca. Przykłada się przy tym duży nacisk na dobrą znajomość chociaż tego najbardziej uniwersalnego języka – angielskiego. Taka presja i obciążenie zajęciami sprawia, że wiele młodych osób zniechęca się do nauki. Z kolei starsze osoby twierdzą, że już jest dla nich za późno i nie będą w stanie się niczego nauczyć. W tym momencie pada pytanie czy warto się uczyć języków obcych? Jakie korzyści może to przynieść i czy wynagradza to setki godzin nauki, które trzeba wcześniej przetrwać?

Znajomość języków obcych a praca

W zależności od tego, jaki zawód nas interesuje język obcy może być zbędny, okazać się atutem lub stanowić jedno z wymagań, które trzeba spełnić, żeby w ogóle zdobyć pracę. Wraz z postępem globalizacji angielski stał się nową łaciną – jest w stanie jednoczyć ludzi z całego świata. Nie jest już rzadkością posiadanie klientów z zagranicy, a ciężko od nich wymagać, żeby znali polski, jeśli sami nie znamy na przykład szwedzkiego. Z tego też powodu jeśli kompletnie nie znosimy języków obcych i nie lubimy się ich uczyć, ale jakiś jednak musimy znać, angielski jest najlepszą opcją. Daje możliwość nie dość, że znalezienia pracy i emigracji (do USA, Irlandii, Wielkiej Brytanii czy Australii, po angielsku można także bez problemu porozumieć się w wielu państwach, w których nie jest językiem urzędowym), to jeszcze jest stosunkowo prosty dla Polaka w wymowie. Jego gramatyka może wydawać się skomplikowana, ale na potrzeby pracy wystarczy nauczyć się podstaw, które z kolei są bardzo łatwe. Jednak nie samym angielskim świat stoi. Inne języki obce także mogą pozwolić na znalezienie świetnej pracy. Ceni się obecnie między innymi znajomość języka rosyjskiego lub ukraińskiego. Potrzebni są tłumacze i HR-owcy, którzy będą w stanie komunikować się z imigrantami z Ukrainy.

Do czego daje dostęp znajomość języków obcych

Kiedy poznajemy język obcy (zwłaszcza wspomniany już angielski), otwiera się przed nami zupełnie nowy świat. Mamy nagle możliwość kontaktu z nowymi ludźmi z całego świata. Do tego jesteśmy w stanie zapoznać się z licznymi książkami, filmami czy serialami, które nie są dostępne w języku polskim. Nasz język jest stosunkowo niszowy, więc mniej popularne dzieła często w ogóle nie są na niego tłumaczone. Znajomość języków obcych jest wyjątkowo ważna także dla podróżników. Tym łatwiej nam będzie w razie czego porozumieć się w obcym miejscu, im więcej języków znamy. Zwiększa się wtedy szansa, że trafimy na kogoś, kto również zna któryś z nich.

Czy warto uczyć się języków obcych każdy powinien ocenić sam, natomiast nie da się zaprzeczyć, jak wielkie są tego zalety. Warto się przemóc i zacząć uczyć, nawet jeśli wydaje nam się, że to dla nas za duże wyzwanie.

Dodaj komentarz