Drewno w naszym domu

Drewno w naszym domu

Po zakupie mieszkania czy wymarzonego domu, stajemy przed bardzo ciekawym ale też trudnym zadaniem urządzenia wnętrza. Aktualny wybór mebli, akcesoriów i sprzętów do urządzania stylowych wnętrz może przyprawić o zawrót głowy. Jest jednak materiał, który jest ponadczasowy i nigdy nie wychodzi z mody – to naturalne drewno.

Najlepszy materiał na meble i podłogi

Drewno ma bardzo szeroki zakres zastosowania we wnętrzach – począwszy od drewnianych podłóg, mebli, na elementach dekoracyjnych kończąc. Drewniane, piękne podłogi to klasyka gatunku – nigdy nie wychodzą z mody. Drewniane meble nie dość, że odznaczają się wyjątkową trwałością to także swym unikatowym charakterem dodają wnętrzom klasy i przytulności.

Meble drewniane mogą być wykonane z drzew iglastych – popularnej sosny lub jodły a także z drzew liściastych takich jak dąb czy mahoń. Jako, że drzewa liściaste rosną wolniej, pozyskiwane z nich drewno jest droższe ale także cechuje je większa trwałość i szlachetniejszy wygląd. Dębowe lub czereśniowe meble z wiekiem nabierają ciemniejszej barwy i rustykalnego charakteru. Drewno sosnowe ze swej natury bardziej miękkie, jest bardziej podatne na uszkodzenia, zarysowania, co z kolei nadaje mu indywidualnego rysu.

Zalety drewnianych mebli

Zastanówmy się zatem przed zakupem, jaki cel mają spełniać nasze meble i jak długo maja nam służyć. Jakiekolwiek by jednak ono nie było, drewno zawsze wnosi do naszego domu ciepło i naturalność. Drewniane stoły w jadalni to synonim rodzinnych posiłków, czasu spędzanego wspólnie z rodziną, dziećmi. Dobrej jakości i właściwie pielęgnowane stoły drewniane czy komody, mogą trwać przez długie lata a często także służyć kolejnym pokoleniom. Drewniane meble cechuje niepowtarzalność, wyjątkowa struktura i kolor. Dzięki swej uniwersalności znajdują zastosowanie zarówno we wnętrzach modernistycznych, tradycyjnych jak i rustykalnych. Drewno łączone z metalem czy betonem daje nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Co zrobić aby cieszyć się nieodpartym urokiem drewnianych mebli przez długi czas?

Należy pamiętać, że drewno jako materiał naturalny reaguje na zmiany temperatury i wilgotności otoczenia. Dlatego ważne jest konserwowanie drewna za pomocą odpowiedniej bejcy lub lakieru, a także późniejsza właściwa pielęgnacja. Nie zapominajmy także, że drewno jest hipoalergiczne i ekologiczne, co w aktualnych czasach jest bardzo istotnym aspektem. Drewniane meble łatwo poddaje się renowacji – dzięki temu w szybki sposób możemy odnowić starsze meble lub całkowicie zmienić ich charakter poprzez np. zmianę koloru lakieru. Reasumując – trudno przecenić zalety drewna. Jest piękne, ponadczasowe i uniwersalne.

Dodaj komentarz