Jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu?

Jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu?

Pierwszy dzień w przedszkolu może okazać się dla dziecka ogromną traumą. Wówczas pojawią się problemy z regularnym uczęszczaniem do przedszkola, które mogą znacznie utrudnić plany rodziców. W związku z tym warto przygotować dziecko do pierwszej wizyty w przedszkolu tak, aby zapamiętało ją jak najlepiej. Obecnie istnieje wiele sposobów, które mogą okazać się pomocne i przynieść oczekiwane skutki. 

Jak rozmawiać z dzieckiem o przedszkolu?

W pierwszej kolejności należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że brak wcześniejszej rozmowy o przedszkolu, może być niemiłym zaskoczeniem. Dziecko nie czuje się pewnie ani bezpiecznie w nowym miejscu i otoczeniu nieznanych osób. Co za tym idzie, dobrze jest uświadamiać dziecku z dużym wyprzedzeniem, że przedszkole to jeden z jego niewielu obowiązków. Dodatkowo, doskonałym rozwiązaniem są przyjemne opowieści o historiach, atrakcjach i zwyczajach, które mają tam miejsce. Im wcześniej maluch poznaje przedszkole z opowieści, tym chętniej sam będzie chciał je odwiedzić. Nie jest to jednak wszystko! Wśród bajek znajdziemy takie pozycje, które ujawniają jak wspaniale dzieci spędzają czas podczas pobytu w przedszkolu. To również może być ogromną zachętą.

Czy próbny dzień w przedszkolu jest możliwy?

Wiele placówek umożliwia uczestniczenie w tzw. dniu próbnym. Wówczas wizyta trwa jedynie kilka godzin, a maluchowi przez cały czas towarzyszą rodzice. Dzięki temu czuje się on znacznie bezpieczniej, odkrywając nowe miejsce i jego zwyczaje. Warto wykorzystać ten dzień również na zapoznanie malucha z innymi dziećmi. Gdy zdobędzie pierwszych przyjaciół do zabawy, z ogromną radością będzie do nich wracał. Natomiast w przypadku, gdy dziecko jest nastawione bardzo negatywnie, można poprosić dyrekcję placówki o zgodę na przeprowadzenie kilku dni próbnych. Następnie należy zostawać z dzieckiem w przedszkolu dzień po dniu, ale za każdym razem odrobinę dłużej. To pozwoli wykształcić pewien nawyk i oswoić się z sytuacją. Oprócz tego, dobrze jest zachęcać pociechę do brania udziału we wszystkich rozrywkach i atrakcjach, które czekają na dzieci w przedszkolu. Może to być wspólna zabawa, nauka pewnych rzeczy, udział w zajęciach plastycznych oraz zabawach na świeżym powietrzu. W międzyczasie należy uświadamiać dziecku, że jest to miejsce bezpieczne i niezwykle przyjazne. Co więcej, warto wykorzystać choćby zmyśloną historię z własnego dzieciństwa o tym, jak pierwszy dzień w przedszkolu okazał się wspaniały. To sprawi, że dziecko przekona się do przedszkola i będzie uczęszczać do niego z ogromną ochotą.

Dodaj komentarz