Jak malować farbami akrylowymi – poradnik dla początkujących

Jak malować farbami akrylowymi – poradnik dla początkujących

Jak malować farbami akrylowymi? Możliwe, że masz już farby, podobrazia oraz pędzle i nie wiesz co dalej. A może dopiero zastanawiasz się, od czego zacząć. Tutaj przekonasz się, jak proste i satysfakcjonujące może być malowanie akrylami.

Farby akrylowe – dla profesjonalistów i amatorów

Wodne farby na bazie żywic akrylowych są niezwykle wszechstronne i popularne. Mają swoich wiernych fanów zarówno wśród tych, którzy malarstwem zajmują się profesjonalnie, jak i hobbystów-amatorów. Ich popularność zdaje się ciągle rosnąć. Można je rozcieńczać wodą, łatwo je zmyć także z zabrudzonych powierzchni i pędzli. Malarstwo akrylowe jest też o wiele łatwiejsze, od tego olejnego, a dla wielu osób także od akwarelowego.

Farby akrylowe po raz pierwszy wprowadzono na rynek w latach 40. ubiegłego wieku. Początkowo wymagały stosowania wraz z nimi chemicznych rozpuszczalników. Współczesna technologia sprawiła, że są to już farby wyłącznie wodne. W dodatku schną bardzo szybko. Dzięki temu mogą być używane tak przez dorosłych, jak i przez dzieci. Polecamy zakup farb na stronie firmy Tinta dla Plastyków.

Kupiłeś już farby… i co dalej?

Dla amatora przygotowanie startowego zestawu może okazać się nieco przytłaczające. Nic bardziej mylnego! Wystarczy zaopatrzyć się tylko w kilka niezbędnych rzeczy. W sklepach plastycznych, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych, znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Będą to oczywiście same farby, odpowiednie do nich pędzle oraz podobrazia lub bloki malarskie.

Swoją przygodę z malarstwem akrylowym dobrze zacząć od podstawowego zestawu farb. Nie muszą być one najwyższej jakości, ale nie decyduj się również na te najtańsze. Ważne, by zawierały w sobie dużo pigmentu i były dobrze kryjące. Jeśli chcesz, możesz zdecydować się na kupno pojedynczych farb w wybranych kolorach. Tę opcję polecamy tym, którzy mają już w głowie wizję tego, co chcieliby nimi namalować.

Oprócz farb potrzebne będą podobrazia. Można je nabyć już zagruntowane lub surowe pokryć samodzielnie gruntem. Jednak nie muszą to być koniecznie podobrazia płócienne. Farby akrylowe są na tyle uniwersalne, że można nimi malować także na papierze, drewnie, metalu oraz na tworzywach sztucznych. Pędzle natomiast powinny być wybrane tak, by pasowały do techniki, jaką chcesz się posługiwać. Mogą być syntetyczne lub naturalne, płaskie lub okrągłe. Wybór należy do Ciebie.

Jeśli interesują Cię bardziej zaawansowane sposoby nakładania farb na malowaną powierzchnię, możesz zainwestować też w inne dodatki. Przydadzą się między innymi palety, media spowalniające proces schnięcia i nierdzewne szpachelki. Dzięki nim Twoja sztuka nabierze nowego wymiaru.

Jak malować farbami akrylowymi – główne techniki

Istnieje kilka podstawowych technik nakładania farb akrylowych. Pierwsza z nich zbliżona jest do tej, jaką stosują artyści w malarstwie olejnym i polega na nakładaniu na siebie kolejnych warstw farby. Druga przypomina technikę akwarelową, gdzie mocno rozcieńczoną farbę nakłada się na papier. Trzecia natomiast to technika mieszana. Farby akwarelowe są tak uniwersalne i łatwe w użytkowaniu, ze z powodzeniem można je bowiem mieszać z innymi mediami. Mogą to być tusze, węgiel rysunkowy, pastele, a także inne farby wodne – akwarele i gwasze.

Jeśli nie masz pomysłów na swój pierwszy malarski projekt, rozejrzyj się po sieci i poszukaj tutoriali. Kiedy zbudujesz już w sobie nieco artystycznej pewności siebie, zobaczysz jakie to proste, a zarazem przyjemne.

Dodaj komentarz