Jakie są przyczyny trądziku kosmetycznego?

Jakie są przyczyny trądziku kosmetycznego?

Trądzik kosmetyczny jest schorzeniem charakterystycznym przede wszystkim dla osób o cerze tłustej. Dotyka szczególnie kobiet.

Jak sama nazwa wskazuje – trądzik kosmetyczny jest wywołany stosowaniem niektórych kosmetyków (pudrów, różu), które przyczyniają się do zatkania ujść gruczołów łojowych. Okazuje się, że przyczyną trądziku kosmetycznego może być stosowanie tłustych kosmetyków do pielęgnacji włosów. Wówczas wykwity trądzikowe pojawiają się na czole, przy linii włosów. Wcale nie trzeba mieć cery trądzikowej, by trądzik kosmetyczny się objawił. Wystarczą same tłuste kosmetyki do pielęgnacji włosów.

W ciągu dnia część nałożonego kosmetyku usuwana jest przez odzież i otarcia, a część wnika do gruczołów łojowych. Prowadzi to w konsekwencji do zaczopowania ich ujść, co objawia się pojawianiem się zmian trądzikowych.

Warto wiedzieć, że trądzik kosmetyczny nie ma charakteru zapalnego, ale mimo wszystko jest dość uciążliwy.

Trądzik kosmetyczny – jak mu zapobiec?

Nikt nie jest skazany na trądzik. Wystarczy podjąć stosowne kroki, a czerwone wypryski nie pojawią się.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by dokładnie oczyszczać cerę. Podstawą jest więc starannie wykonany demakijaż za pomocą żelu lub mleczka. Dopiero potem należy przystąpić do głębokiego oczyszczania skóry za pomocą specjalnych preparatów bez mydła. Żele do mycia twarzy mogą zawierać w swoim składzie drobinki peelingujące, wygładzające cerę i oczyszczające pory. W ten sposób przyczynimy się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia trądziku kosmetycznego albo zapobiegną jego powstawaniu w ogóle.

Warto stosować całe serie kosmetyków do oczyszczania cery. Zwykle składniki takich specyfików wzajemnie się uzupełniają, dzięki czemu dokładnie oczyszczamy cerę.

Warto też sięgać po takie kosmetyki do makijażu, które są wolne od olejów oraz nie zatykają porów. W drogeriach znajdziemy sporo takich preparatów. Z wyborem odpowiedniego dla nas nie powinno być problemu.

Leczenie trądziku kosmetycznego

W leczeniu trądziku kosmetycznego bardzo ważne jest zlokalizowanie kosmetyku, który problem wywołuje. Nie jest to wcale trudne. Jeżeli wykwity skórne pojawiają się na skórze twarzy, wówczas za trądzik odpowiadają najczęściej kosmetyki do makijażu. Jeżeli zmiany pojawiają się w okolicach oczu – za trądzik odpowiadają kremy do pielęgnacji okolic oczu (przeciwzmarszczkowe, rozjaśniające). Jeśli trądzik pojawia się na czole, w okolicach linii włosów, wówczas winę ponoszą kosmetyki do włosów (szampony, odżywki).

By pozbyć się wykwitów skórnych, należy jak najszybciej zrezygnować z kosmetyku, który może powodować pojawienie się zmian. Zwykle trądzik powinien ustąpić samoistnie. By przyspieszyć proces poprawy wyglądu skóry, można zastosować peelingi, które złuszczą naskórek. Jeśli po upływie kilku tygodni i mimo odstawienia kosmetyku zmiany nie znikają, konieczna może okazać się wizyta u dermatologa.

W leczeniu trądziku spowodowanego kosmetykami ważne jest także stosowanie odpowiednich specyfików. Warto sięgać po takie preparaty, które zawierają witaminę A (maści, kremy, żele), które dają korzystne efekty – poprawiają wygląd cery.

Dodaj komentarz