Kultowy Rolls royce phatom

Kultowy Rolls royce phatom

Rolls-Royce Phantom I wszedł do produkcji w latach 1925-1931. Ten model samochodu był następcą Silver Ghost’a i był pierwszym samochodem z rodziny Phantom. Jego silnik miał pojemność 7668cm3, dwa zawory na cylinder i maksymalną moc 96KM przy 2750obr./min. Rolls-Royce Phantom I produkowany był z nadwoziem w wersji coupe, cabrio i sedan.

Ten model samochodu przez około dziesięć lat był modyfikowany i przerabiany. Karoseria wykonana była całkowicie ręcznie przez Henriego Jonckheere i jego syna Josepha Jonckheere w firmie Jonckheere Carrossiers. Wstawiono okrągłe drzwi, owalne okna, podwójne okna dachowe i kufry do bagażników szyte na miarę.

Rolls-Royce Phantom był autem, które sprawiało, że za sam wygląd można było je pokochać. Często zmieniał właścicieli, ale na jego liczniku przejechanych jest zaledwie 5 tysięcy mil. Sylwetka auta była bardzo charakterystyczna, dzięki temu wyróżniał się z tłumu, a sam fakt posiadania tak pięknego auta wprawiała człowieka w euforię. Niemniej dlatego właśnie Rolls-Royce uważany jest za jedno z najpiękniejszych samochodów świata.

Historia tego samochodu zaczyna się w momencie kiedy został on odkupiony przez Raja Nanpara od niejakiej Hugh Dillman z Detriot w USA ze względu na to iż nigdy nie opuścił Anglii. Do Stanów Zjednoczonych trafił dopiero w momencie kiedy zakupił go kolejny właściciel Max Obie, który zmuszony był do odrestaurowania rozpadającego się wówczas Royce’a . Potem zniknął na kilka lat i dopiero w roku 1980 pojawił się na aukcji gdzie kupił go prywatny kolekcjoner z Japonii, po tym auto ponownie zniknęło z salonów do roku 2005, kiedy to wrócił do Ameryki i został przekazany do muzeum Peterson Museum of California i od tego czasu jest pokazywany na wielu wystawach i targach.

Dodaj komentarz