Pierwszy rok życia – idealny moment na naukę

Pierwszy rok życia – idealny moment na naukę

Wielu rodziców przez pierwszy rok życia ich dziecka skupia się wyłącznie na czynnościach opiekuńczych. Warto jednak poświęcić nieco czasu na zabawy z niemowlęciem, które będą stymulować jego rozwój i zaprocentują w przyszłości.

Dlaczego warto wspomagać rozwój dziecka

Dzieci rozwijające się wolniej od rówieśników z całą pewnością potrzebują pomocy ze strony opiekunów, ale taka stymulacja równie ważna jest dla maluchów, które podobnych problemów nie mają. Działania sprzyjające rozwojowi naturalnych zdolności dziecka na pewno przyniosą owoce w przyszłości, a im wcześniej zostaną podjęte, tym lepiej. Wspomaganie ze strony dorosłych powinno zostać dostosowane do wieku dziecka, a także jego predyspozycji.

Należy też pod uwagę wziąć fakt, że każdy malec rozwija się we własnym tempie i zdobywania pewnych umiejętności nie można przyspieszać za wszelką cenę. Wbrew pozorom taka stymulacja nie wymaga wielu wysiłków ze strony rodziców, a rozwój zmysłów niemowlaka można wspomagać na różne sposoby. Dzięki prostym działaniom łatwiej tworzą się połączenia między neuronami, dziecko oswaja się z rymami i rytmem, a ponadto rozwija się jego kreatywność.

Nauka przez zabawę

Najbardziej skuteczną metodą na wspomaganie rozwoju dziecka jest zabawa, co nie zawsze oznacza konieczność kupowania kolejnych zabawek edukacyjnych. Dobrym pomysłem jest aranżowanie kształcących sytuacji, a więc zadań, czy ćwiczeń, dzięki którym dziecko będzie mogło gromadzić cenne doświadczenia. Może to być np. zabawa w berka na czworakach, taniec, pokazywanie prostych form geometrycznych i intensywnych kolorów, śpiewanie, czytanie, czy mówienie do malucha. Od czasu do czasu trzeba też pozwolić, aby dziecko się nieco ponudziło i samo znalazło dla siebie zajęcie – w ten sposób kształtuje się jego kreatywność.

Chociaż wielu rodziców chciałoby zapewnić swojemu maleństwu jak najlepsze warunki rozwoju, należy pamiętać o umiarze. Nowe bodźce pomagają kształtować zmysły, ale trzeba je umiejętnie dawkować – nauka powinna być dla malucha przyjemnością i przede wszystkim gwarantować dobrą zabawę.

Dodaj komentarz