Problemy wynikające ze złej diety w okresie dojrzewania

Problemy wynikające ze złej diety w okresie dojrzewania

Ważnym okresem w życiu każdego człowieka jest okres dojrzewania – u dziewcząt przypada na lata 10-12, u chłopców 12-14. W tym czasie w organizmie zachodzi wiele zmian, zarówno fizycznych, jak i na tle psychicznym. Każdy nastolatek powinien dbać o prawidłowe żywienie, ponieważ problemy wynikające ze złej diety w okresie dojrzewania mogą mieć długofalowe skutki.

Dla dziewcząt okres dojrzewania wiąże się ze zwiększonym przyrostem tkanki tłuszczowej, co często ma wpływ na zmniejszenie akceptacji własnej osoby. Racjonalne odżywianie jest w tym wieku niezwykle ważne, aby nie dopuścić do nadwagi, ale także nie popaść w problemy wynikające z niedożywienia lub stosowania środków odchudzających – dziewczęta, które nie akceptują zmian zachodzących w ciele niestety często sięgają właśnie po takie środki, lub stosują różnego rodzaju diety odchudzające.

W przypadku chłopców w czasie dojrzewania zwiększa się udział beztłuszczowej masy ciała i objętości krwi.

Podczas intensywnej pracy hormonów w tym trudnym czasie zarówno u chłopców jak i dziewcząt wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dieta powinna być jednak zawsze dobierana indywidualnie i uwzględniać czynniki takie jak: aktywność fizyczna, apetyt czy tempo wzrostu. Nie ma jednego, uniwersalnego jadłospisu dla każdego nastolatka.

Wpływ niedoborów składników odżywczych na rozwój w okresie dojrzewania

Jak wiadomo, założenia często mijają się z rzeczywistością. Nastolatki niestety nie zwracają zbyt dużej uwagi na to, czy spożywane posiłki są pełnowartościowe. Za sprawą mody i wygody sięgają raczej po produkty o niewłaściwej wartości odżywczej, np. hamburgery, zapiekanki i inne produkty typu fast food. Nie tylko nie dostarczają one młodemu organizmowi odpowiednich składników, ale wręcz mu szkodzą. Niedobory składników odżywczych w okresie dojrzewania mogą prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, takich jak: zatrzymanie wzrostu, osłabienie przemiany materii, a także doprowadzić do zaburzeń menstruacyjnych u dziewcząt.

Negatywne skutki widoczne są także w rozwoju psychicznym, ponieważ jak już wspomniano młode osoby często nie akceptują swojego wyglądu, a zachodzące zmiany mogą powodować zaburzenia emocjonalne, których kolejnymi następstwami mogą być choroby, takie jak np. anoreksja, bulimia czy otyłość. Choroby te nadal są powszechnie uważane za zaburzenia związane z jedzeniem. Oczywiście, jest tak, jednak należy pamiętać, że są one ściśle związane ze stanem psychicznym.

Dodaj komentarz