Tworzenie strony internetowej – zlecić czy nauczyć się samemu?

Tworzenie strony internetowej – zlecić czy nauczyć się samemu?

Tworzenie stron internetowych to dla wielu z codziennych użytkowników internetu czarna magia. Nie ma co się dziwić, w końcu do czego zwykłemu użytkownikowi ta wiedza? Może jednak znalazłeś się właśnie w kręgu zainteresowanych tą tajemną wiedzą? Chcesz zacząć blogować na własnej stronie internetowej lub jesteś przedsiębiorcą, których chciałby zaistnieć w internecie? To bardzo dobrze. W dzisiejszych czasach sieć daje ogromne możliwości i potencjał. Jeszcze nigdy nie było tak łatwo dotrzeć do tylu ludzi, tak niskim kosztem.

Załóżmy czytelniku, że mieszkasz w Warszawie. Zasiadasz zatem do komputera, przedstawiasz Wujkowi Google takie frazy jak – tworzenie stron Warszawa, strony internetowe Warszawa. Przed Tobą tysiące wyników różnych agencji. Sprawdzasz, jak kilka z nich się ceni i zaczynasz myśleć, czy nie warto spróbować zrobić to samemu.

Spokojnie, poniżej zobaczysz wszystkie “za” i “przeciw”. Przejdźmy dalej.

Zlecenie pracy specjalistom

  • Co jest Ci potrzebne? Pieniądze- zwyczajnie.
  • Obsługa, zarządzanie stroną. Będziesz musiał nauczyć się wszystkiego od podstaw, trochę czasochłonne.
  • Czas. Głównie kompletowanie niezbędnych materiałów i komunikacja z wykonawcą. Ciężko stwierdzić ile czasu dokładnie, zależy od strony i wykonawcy.
  • Aktualizacje. Masz do wyboru zatrudnić kilka razy w roku kogoś, kto Ci w tym pomoże albo nauczyć się samemu.
  • Efekt końcowy. Wszystko zależy od tego jak dobrą agencję wybierzesz do współpracy i jak dużo wydasz na to pieniędzy. Nie oszukujmy się, najczęściej za jakość trzeba dobrze zapłacić.

Tworzenie strony www samemu

  • Co jest Ci potrzebne? Wolny czas, wyobraźnia i cierpliwość do nauki
  • Obsługa, zarządzanie stroną. Dużo łatwiejsze zadanie, w końcu sam stworzyłeś swoją stronę od zera. Wiele się wtedy nauczysz i przyjdzie Ci to łatwiej.
  • Czas. Jednym tworzenie stron internetowych przychodzi łatwiej, innym ciężej. Tak jak ze wszystkim. Nie nastawiaj się jednak, że zrobisz to szybciej od specjalisty, zaczynając od zera.
  • Aktualizacje. Jak w przypadku obsługi. Zrobiłeś to wszystko sam, nie będziesz miał problemu z przeprowadzaniem aktualizacji samodzielnie.
  • Efekt końcowy. Im bardziej jesteś pomysłowy i sumienny w nauce tworzenia strony, tym lepszy będzie efekt końcowy. Jeśli się przyłożysz, strona nie musi w cale ustępować tej od agencji.

Na co się zdecydować?

Wszystko zależy od człowieka i okoliczności. Posiadając dużo wolnego czasu i chęci do zdobycia jakichś nowych umiejętności, możesz spróbować i zaoszczędzić dzięki temu trochę pieniędzy. Pamiętaj jednak, że twój czas też jest cenny. Jeśli przeliczysz godziny pracy nad stroną internetową może okazać się to nieopłacalne, a ty w tym czasie mógłbyś zarabiać. Jest więc duża grupa ludzi, dla których tworzenie stron www samemu to strata czasu. Przedsiębiorca, który nie narzeka na brak pracy w firmie raczej nie będzie sobie tym zajmował głowy i zleci pracę ekspertowi. Prawdę mówiąc, w dzisiejszych czasach stworzenie strony internetowej nie wymaga znajomości programowania i da się to opanować szybciej ale wciąż nie zrobi się to samo. Wybierz mądrze.

Dodaj komentarz