Niebezpieczeństwa związane z grą Pokemon GO

Niebezpieczeństwa związane z grą Pokemon GO

Małe, śmieszne potworki biegające po ulicach – brzmi niewinnie, ale do czasu. Szczególnie, jeśli w zabawę zaangażuje się dziecko. Na całym świecie mnożą się apele do rodziców o zachowanie czujności i kontrolowanie, jak często dziecko gra w Pokemon GO. Ta aplikacja jest fenomenem, niestety także w negatywnym tego słowa znaczeniu. O czym musisz pamiętać? Na co zwrócić uwagę swojemu dziecku? Podpowiadam w 5 punktach.

Ryzyko uzależnienia

Choć aplikacja jest obecna na rynku od niedawna, to już słychać o przypadkach uzależnień. Nie ma się czemu dziwić. Pokemon GO potrafi wciągnąć bez reszty. Gra wykorzystuje funkcję rozszerzonej rzeczywistości, dlatego dziecku może być trudno oddzielić świat Pokemonów od tego realnego. Kontroluj więc czas, jaki Twoja pociecha spędza z telefonem w ręku.

Opłaty

Grę można pobrać za darmo, ale już zaawansowana rozgrywka może wymagać płacenia za poszczególne opcje. Dlatego nie pozwól, aby dziecko skonfigurowało aplikację z kontem płatności. Warto wiedzieć, że jak wyliczyli specjaliści, suma opłat za uruchomienie różnych funkcji może wynieść nawet 159 dolarów!

Prywatność

Uruchomienie gry wymaga podania danych użytkownika. Dlatego najlepiej będzie, jeśli to Ty uruchomisz grę na swoim koncie i udostępnisz ją dziecku. Pokemon GO z uwagi na swój globalny zasięg może łatwo stać się celem ataków cyberprzestępców, którzy wykradają dane osobowe i wizerunkowe, co w przypadku dzieci jest szczególnie niebezpieczne.

Zgubienie się

Gra w Pokemon GO wymaga wyjścia z domu i to jest akurat pozytyw. Ważne jednak, aby kontrolować obszar, po jakim porusza się dziecko. Szczególnie młodsze dzieci mogą łatwo stracić orientację w terenie, przejść wiele ulic w poszukiwaniu Pokemonów i zapuścić się w strefy niebezpieczne. Dlatego od początku ustal twarde zasady i nie pozwól dziecku na zbytnie oddalanie się od domu.

Wypadki

Granie w Pokemon GO niesamowicie wciąga. Dziecko może momentalnie stracić kontakt z rzeczywistością, byle tylko upolować kolejnego stworka. W ten sposób może dojść do groźnego wypadku. Dzieci, ale też dorośli gracze, często nie zwracają uwagi na nic – wchodzą pod koła samochodów, uderzają w słupy czy wiaty przystanków.

Pamiętaj również o zagrożeniu napadem. Dziecko spacerujące po ulicach ze smartfonem jest łatwym celem dla złodziei. Dlatego najlepiej będzie, jeśli zaczniecie przygodę z Pokemon GO wspólnie, na Twoich zasadach.

Dodaj komentarz